Търговците на дребно предупреждават, че ако митата на президента Доналд Тръмп върху Китай се запазят на сегашните си нива, американските потребители отново могат да се сблъскат с празни рафтове в магазините и със затруднения във веригата за доставки, каквито бяха характерни за времената на COVID.
Компаниите отменят доставките си на стоки от Китай и спират нови поръчки, след като този месец Тръмп наложи 145% мито върху почти целия китайски внос. В резултат на това броят на товарните кораби, планирани да пристигнат в пристанището на Лос Анджелис, е на път да намалее с 33% на годишна база за седмицата, приключваща на 10 май, според данните за проследяване на кораби от Port Optimizer.
Обикновено търговците на дребно в САЩ увеличават поръчките си за два критични периода по-късно тази година: есенния сезон за пазаруване за връщане в училище и зимните празници. А намаляването на поръчките поражда несигурност дали през следващите месеци купувачите в САЩ ще разполагат с избора на стоки, с който са свикнали.
„Те вземат решенията си за празничните покупки сега“, казва Джонатан Голд, вицепрезидент на Националната федерация на търговците на дребно, отговарящ за веригата на доставки и митническата политика. „За хората е предизвикателство да разберат как правилно да поръчват и да определят цените при цялата несигурност, която съществува по отношение на митата.“
При сегашния размер на митата, базирано в САЩ дружество ще трябва да плати поне 145 долара за внос на стока на стойност 100 долара, с изключение на електрониката и фармацевтичните продукти, които се облагат с по-ниска ставка. Тази такса би могла да унищожи всяка печалба, която дружеството би реализирало, и да го принуди да продава продуктите си на загуба или да повиши цените до нива, които потребителите може да не са склонни да платят.
Китайски доставчици съобщиха на NBC News този месец, че американски компании, включително Target, са спрели поръчките си. Продавач, който продава нокти с преса на американски търговци на дребно, заяви, че продуктите му са готови за доставка, но са престояли в Китай. Тя не очаква да изпрати никакви продукти в САЩ през първата половина на годината.
Националната федерация на търговците на дребно очаква вносът да намалее с 20 % през втората половина на годината, ако митата продължат да се прилагат със сегашното темпо.
Някои от продуктите, които най-вероятно ще изчезнат от рафтовете на магазините през следващите месеци, ще бъдат по-евтини обувки, облекло, играчки и електроника, чието производство е силно концентрирано в Китай, казва Голд. Други бързо развалящи се стоки, идващи от Китай, като ябълков сок и риба, имат ограничен срок на годност и за търговците на дребно е по-трудно да ги складират.
„Подобно на времето на COVID, когато имаше недостиг на тоалетна хартия, ще започнем да наблюдаваме това при все повече стоки“, каза Шон Стайн, президент на Американско-китайския бизнес съвет. „От няколко седмици нататък просто ще започнем да изпитваме недостиг на стоки и ако администрацията чака да реши проблема, докато не се появи недостиг и натрупване, ще бъде твърде късно.“
Заплахата от празни рафтове в магазините изглежда е вдигнала тревога в Белия дом, повече от месеците на предупреждения от страна на бизнеса за покачване на цените, каза човек, запознат с усилията на бизнеса за лобиране около митата. Служителите на администрацията на Тръмп изглеждаха особено загрижени за недостига на продукти по време на празници като 4 юли и Коледа, каза лицето.
След среща с големи търговци на дребно тази седмица Тръмп заяви в сряда, че обмисля намаляване на митата за Китай, въпреки че не е предприел никакви официални действия. В четвъртък той заяви, че администрацията му се е срещнала с китайски официални представители, но по-рано през деня китайски официални представители отрекоха да е имало официални търговски преговори със САЩ.
Въпреки че някои търговци на дребно увеличиха доставките от Китай преди въвеждането на митата, което им даде време да изкарат лятото, това не беше опция за много по-малки предприятия, които обикновено нямат пари или влияние върху производителите си, за да увеличат нивата на производство.