Започват публичните изслушвания на свидетели по процедурата за импийчмънт срещу президента Доналд Тръмп. В 9 часа местно време във Вашингтон, пръв пред разследващата Комисия ще даде показания Уилям Тейлър, който е шарже д'афер на САЩ в Украйна. Демократите не са го избрали случайно. Неговите показания през октомври бяха сред онези, които най-силно затвърдиха подозренията за шантаж на Тръмп спрямо Украйна.
Уилям Тейлър, сн. АП/БТА
Разследването на Камарата вече показа негово съобщение, в което той пише "Лудост е да блокираш помощ за сигурността, за да ти помогнат в политическа кампания".
По-късно в сряда публично ще свидетелства и Джордж Кент, високопоставен представител от Държавния департамент, специалист по Украйна. При закрити врата той каза, че е бил притеснен от усилията на Джулиани да притисне Киев в полза на Тръмп.
В петък пред конгресмените ще застане бившият посланик Мари Йованович, която беше отстранена от поста си през май след като Джулиани започнал кампания срещу нея. Тя каза, че е била отзована набързо и й е било казано, че държавният секретар Майк Помпео не може повече да я защитава.
Демократите обвиняват президента Тръмп, че е злоупотребил с президентските си правомощия, като е упражнил натиск над Украйна заради своите собствени изборни интереси. В центъра на аферата е телефонният разговор на Тръмп с украинския президент Володимир Зеленски на 25 юли. Тогава Тръмп поискал от украинския си колега да насочи вниманието си върху бившия вицепрезидент на САЩ, демократа Джо Байдън, който е в добри позиции да се изправи срещу него на президентските избори догодина. Подозира се, че Тръмп по това време е обвързал размразяването на американска военна помощ за Украйна в размер на 400 милиона долара с открито обявяване от Киев, че ще разследва по-специално бизнес делата на сина на Байдън - Хънтър, работил от 2014 г. до 2019 г. в голяма украинска газова компания.
Трима дипломати, вече бяха изслушани пред закрити врата, сега ще говорят публично. Те ще разкажат за събитията около телефонния разговор на Тръмп със Зеленски на 25 юли. Белият дом вече разпространи непълни записки от него.
Текстови съобщения между Тръмп и специалният посланик за Украйна Кърт Волкър, посланикът в ЕС Гордън Сондланд и адвоката му Руди Джулиани също показват евентуален натиск върху Зеленски. Целта е била украинският президент публично да обяви, че ще разследва "Буризма", преди да му бъде позволено да се срещне с Тръмп в Белия дом.
Тръмп и Зеленски, сн. АП/БТА
Сондланд свидетелства, че Тръмп до голяма степен е делегирал политиките спрямо Украйна на Джулиани. По това време адвокатът е търсил компрометиращи факти за Байдън, който засега е най-вероятният опонент на Тръмп на изборите догодина. Той изрази и недоволството си, че на частно лице му е било позволено да се бърка в държавни работи.
Шарже д’аферът на САЩ в Украйна Уилям Тейлър заяви, че Тръмп е обвързал военната помощ за Киев с исканията си.
Волкер свидетелства, че е свързал Джулиани с високопоставен съветник на Зеленски, но не е знаел за задачата му да търси компромати за Байдън.
Бившият съветник на Помпео Майкъл Маккинли каза, че е напуснал поста си, заради нежеланието на министерството да защити Йованович.
Бившият съветник по националната сигурност Джон Болтън е изразил тревога за въвличането на Джулиани в Украйна – това твърди бившият съветник на Тръмп за Русия Фиона Хил. Самият Болтън каза, че няма да свидетелства, преди федерален съд да му нареди това.
Решението процедурата за импийчмънт да стане публична беше взето на 31 октомври. По този начин Демократите се стремят да натрупат възможно най-широка обществена подкрепа, в случай, че решат формално да започнат процеса на импийчмънт. Предаваните пряко изслушвания "ще позволят на американския народ сам да оцени свидетелите", коментира председателят на комисията по разузнаването Адам Шиф.
Републиканците, които са малцинство в Камарата на представителите, също поискаха свои свидетели. Единият от тях е Хънтър Байдън, а другият – анонимният информатор, чийто сигнал започна разследването. Демократите могат да наложат вето на тези искания и вероятно ще го направят.
Според Републиканците разследването е едностранчиво, свидетелствата не са от първа ръка, а отзоваването на Йованович е страничен проблем. Тръмп също настоява, че е невинен.
Той вече определи изслушванията като "маскарад" и се зарече да потърси реванш на изборите догодина.
Подобна процедура не е имало в САЩ от над 20 години. Предната беше "аферата Люински", засегнала президента демократ Бил Клинтън.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.