Конгресът официално започва процедура по импийчмънт срещу президента Доналд Тръмп. Това обяви във вторник следобед председателят на Камарата на представителите в Конгреса Нанси Пелоси. "От президента трябва да бъде потърсена отговорност.

Никой не е над закона",

заяви Пелоси. "Действията на президентството на Тръмп показват непочтенния факт за президента, който предава неговата клетва към офиса, предателство към националната ни сигурност и предателство към честността на нашите избори. Ето защо днес обявявам, че Кмарата на представителство започва официална процедура по импийчмънт", каза още Пелоси. Причината е разговорът по телефона от 25 юли на Тръмп с украинския му колега Володимир Зеленски, в който американският президент го притискал 8 пъти да започне разследване срещу сина на Джо Байдън. Седмица преди този разговор Тръмп спрял одобрена от Конгреса военна помощ за Украйна.

Ако се докаже, че Тръмп е използвал позицията си като президент на САЩ за политическите нужди на своята кампания, това ще е сериозно нарушение на закона и нормите. Обвинението е, че е спрял гласуваната от Конгреса военна помощ от 400 милиона долара за постигането на собствени политически цели.

Имайки предвид, че републиканците имат мнозинство в Сената, шансовете да се стигне до отстраняване на Тръмп от поста са малки. Пелоси съобщи, че до четвъртък директорът на националното разузнаване трябва да предаде информацията, получена от разобличителя, за телефонния разговор на Тръмп с Володимир Зеленски, който е в основата на обвиненията. Ако разследването на тази информация бъде блокирано, това ще е сериозно нарушение на конституцията, каза Пелоси. Тя заяви също, че действия на президента са сериозно нарушение на конституцията и го обвини, че застрашава националната сигурност. След обявяването на процедурата по импийчмънт в туитър Тръмп написа с главни букви: "Президентски тормоз!".

По-рано през деня, реагирайки на съобщенията за импийчмънт, Тръмп каза, че това ще му се отрази "положително", защото положението в САЩ е "по-добро от всякога" и демократите ще изгубят изборите догодина, ако поискат импийчмънт, предаде Асошиейтед прес. Искането за импийчмънт е свързано с желанието на демократите да разберат далиТръмп се е опитвал да упражни натиск върху Украйна в опит да навреди на своя противник от Демократическата партия Джо Байдън. Тръмп обяви, че е наредил да бъде разпространена пълната стенограма на разговора му с украинския президент Володимир Зеленски, която е в основата на спора.

Бившият вицепрезидент Джо Байдън призова Тръмп изцяло да съдейства на разследването на Конгреса за разговора му със Зеленски, предаде Ройтерс. Ако Тръмп продължи да се подиграва със законите, Конгресът няма да има друг избор освен да инициира процедура за импийчмънт, заяви Байдън. Тръмп отрича да е оказвал някакъв натиск върху украинския лидер с цел започване на разследване срещу сина на Байдън, но потвърди, че е задържал отпускането на помощ на Украйна в размер на близо 400 милиона долара. При процедура за импийчмънт Камарата на представителите има право да формулира обвинения. Конгресмените гласуват дали въпросът да бъде предаден за обсъждане в юридическата комисия, където тези обвинения се разследват. Ако се прецени, че те са основателни, се подготвя обвинително заключение. Ако комисията го одобри, то се обсъжда от пълния състав на камарата, където може да бъде подкрепено с обикновено мнозинство, което демократите теоретично могат да постигнат. Следващият етап е обсъждане в Сената, където процедурата се превръща в де факто съдебен процес. За да се стигне до импийчмънт, за него трябва да гласуват най-малко две трети от сенаторите, тоест 67. Затова при сегашното положение вероятността за такова гласуване е на практика нулева. От началото на тази година републиканците имат 53-ма представители в 100-местния Сенат. Досега в американската история процедури за импийчмънт са започвали срещу трима президенти - Андрю Джонсън, Ричард Никсън и Бил Клинтън. Джонсът и Клинтън бяха оправдани от Сената, а Никсън подаде оставка преди да започнат изслушванията.