Австралиецът Тоби Прайс (GasGas) бе най-бърз на днешното откриване на рали Дакар в мотоциклетната надпревара, а шведът Матиас Екстрьом (Audi) триумфира при автомобилните пилоти. В Sea Camp, край Червено море в Саудитска Арабия, мотоциклетисти се състезаваха в дълъг 13 километра пролог. Прайс изпревари сънародника си Даниел Сандърс с една секунда и Рос Бранч от Ботсвана с девет секунди. Миналогодишният победител британецът Сам Съндърланд изостана с 13 секунди на десето място. При пилотите най-бърз бе шведът Екстрьом с Ауди. Той победи със секунда французина Себастиен Леб. Трети остана друг французин, Стефан Петерхансел, следван от миналогодишния победител в ралито, Насър Ал Атия от Катар. Прологът служи основно за определяне на стартовия ред на първия етап, който е насрочен за неделя. Ще се проведе 600-километров кръгов етап заедно с 367-километров тест за скорост. Иначе тазгодишното рали Дакар ще продължи до 15 януари. Ще има 15 състезателни дни, които ще отведат състезателите на общо 8549 километра разнообразни пясъчни писти. Записани са общо 455 екипажа или 865 пилоти и навигатори, като единственият почивен ден ще бъде 9 януари в Рияд.