Американският журналист Еван Гершкович и полковник от руското разузнаване, обвинен в убийство в Берлин, са сред затворниците освободени при най-голямата размяна между Изтока и Запада от времето на Студената война.
Сложната многонационална сделка, при която бяха освободени журналистът от "Уолстрийт джърнъл" и други лица, сред които и бившият американски морски пехотинец Пол Уилън, включваше месеци на тайни преговори и накрая завърши с драматична размяна на пистата на летището в турската столица Анкара.
Развълнуваните членове на семействата се появиха в Белия дом заедно с президента на САЩ Джо Байдън и успяха да се обадят на освободените си близки от Овалния кабинет.
"Бруталното им изпитание приключи", заяви Байдън.
Американският президент се обади на лидерите на съюзниците Германия, Полша, Словения и Норвегия, за да им благодари, че са се съгласили да освободят руските затворници по споразумението, както и на Турция, че е била домакин на размяната.
"Те взеха смели решения да освободят руснаци, задържани за шпионаж и други престъпления, в замяна на западните граждани и руските дисиденти и правозащитници", каза той, цитиран от АФП.
Общо 10 руснаци - включително двама непълнолетни - бяха разменени за 16 западняци и руснаци, лишени от свобода в Русия, се казва в изявление, публикувано от турското президентство.
Сред върнатите в Москва е и Вадим Красиков, руски разузнавач, затворен в Германия за убийството на бивш чеченски бунтовнически командир по време на дръзко покушение.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че "трудната" размяна е "спасила животи".
"Най-силната прегръдка"
Президентът Владимир Путин посрещна руските затворници по червен килим на летището в Москва, като ги прегърна, докато слизаха от самолета си, показаха телевизионни кадри.
"Искам да ви поздравя със завръщането ви в родината", заяви Путин.
По-късно Байдън и вицепрезидентът Камала Харис, сигурен кандидат за президент на Демократическата партия, трябва да посрещнат освободените американски затворници във Вашингтон.
Вестник "Уолстрийт джърнъл" заяви, че е "преизпълнен с облекчение" от освобождаването на 32-годишния Гершкович, който беше задържан в Русия през март 2023 г. по време на командировка и осъден през юли на 16 години затвор по обвинения в шпионаж.
"Нямаме търпение да го прегърнем най-силно и да видим отблизо неговата мила и смела усмивка", заяви семейството на Гершкович.
По-късно Байдън публикува снимка от самолета на усмихнатия Гершкович и други от освободените. Групата включва и Уилън, който беше задържан през 2018 г. и преди това се беше оплакал, че е изоставен от Вашингтон, както и друга американска журналистка - Алсу Курмашева. Владимир Кара-Мурза, руски критик на Кремъл, също вече е на свобода.
After enduring unimaginable suffering and uncertainty, the Americans detained in Russia are safe, free, and have begun their journeys back into the arms of their families. pic.twitter.com/1rYNBTt9tJ
— President Biden (@POTUS) August 1, 2024
Байдън, който отбеляза голям дипломатически успех през последните шест месеца на поста си, след като прекрати кандидатурата си за преизбиране, определи присъдите на затворниците в Русия като "показни процеси".
Дни наред се спекулираше за сделка, след като няколко задържани изчезнаха от системата на затворите, но нямаше потвърждение.
"Затаихме дъх и стискахме палци", подчерта съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан.
"Като пешки"
Белият дом води месеци наред преговори с Русия въпреки напрежението около Украйна, но трябваше да се опре и на европейските съюзници, които не желаеха да връщат осъдени престъпници на Москва. Байдън дори се обади на словенския премиер час преди шокиращото си оттегляне от изборите на 21 юли, за да настоява за освобождаването на двама руснаци.
Общо 12 затворници, освободени от Русия, отидоха в Германия, включително опозиционният политик Иля Яшин, който беше в затвора заради критика към руската инвазия в Украйна. Сред тях е и Рико Кригер, германец, който беше осъден на смърт в Беларус по обвинения в шпионаж, преди да бъде помилван тази седмица.
Размяната е първата между Русия и Запада, откакто през декември 2022 г. американската баскетболна звезда Бритни Грийнър се завърна у дома в замяна на руския търговец на оръжие Виктор Бут.
Сделката е най-голямата от 2010 г. насам, когато бяха разменени 14 предполагаеми шпиони. Тогава двойният агент Сергей Скрипал беше изпратен от Москва във Великобритания, а руския агент под прикритие Анна Чапман - от Вашингтон в Русия. Дотогава големи размени, включващи повече от десетина души, са се случвали само по време на Студената война. Съветските и западните сили са осъществявали размени през 1985 и 1986 г.
Белият дом разкри, че е имало още по-амбициозно споразумение с опитите да се договори освобождаването на противника на Путин Алексей Навални, преди той да почине през февруари тази година.
Въпреки успешната сделка, Байдън заяви, че не му е "необходимо да говори" с лидера на Кремъл (Владимир Путин).
Групата за защита на правата на медиите "Репортери без граници" посочи, че изпитва "огромно облекчение", докато "Амнести интернешънъл" заяви, че размяната е показала, че Путин използва "политически затворници като пешки".