Конфузна ситуация за премиера Бойко Борисов. Той се обяви категорично срещу турската военна операция в Сирия, но въпреки това беше поздравен за подкрепата от външния министър на Турция Мевлют Чавушоглу. По думите на Чавушоглу, категорично изразената подкрепа от българския министър-председател, а също и от унгарския премиер Виктор Орбан, е много важна в момент, когато други европейски страни критикуват Турция, макар че са съюзници в НАТО. Самият Борисов обясни, че никога не е подкрепят военната операция, а само споразумението за мигрантите.
"Аз никога не съм подкрепял операцията, а съм подкрепял споразумението с Турция и това, че Турция го спазва на сто процента с България - ясно и точно", обясни недоразумението Бойко Борисов след заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет във вторник.
"Военната операция трябва да спре. Рискът от хуманитарна криза е много голям, а възникне ли такава, това означава нарастване на мигрантската вълна. Това са свързани процеси. За това и ние настояваме да бъдат прекратени военните действия и само дипломацията е тази, която може да реши този конфликт", коментира Борисов.
Въпреки думите си, Борисов се обяви категорично срещу налагането на европейски санкции срещу Турция, които, според него, може да доведат до сериозни икономически вреди за България, тъй като двете страни имат 5 млрд. долара стокооборот. Премиерът коментира и оценките на турските официални власти, че имат 700 нападения от кюрди и сирийци.
"Така ли е, не е ли. Нито искам да знам, нито се интересувам", заяви Борисов. "Ако в България влязат 50 или 100 или 200 хил. мигранти, не знам какво изобщо ще се случи със страната. Докато Турция спазва на 100 % споразумението с България и то работи перфектно, съм длъжен заради нашата сигурност, да отстоявам тази позиция. Много такива има демократи, които говорят и слушах анализатори, да отидат да видят какво става в Гърция. Гърция има острови, има къде да ги слага, ако влязат в Странджа няколко стотинхиляди, не искам да се ангажирам с резултата. Така че ние към момента спазваме всички нормативни актове и участваме активно в правенето на политика и в НАТО и в ЕС и искаме конфликтът да свърши незабавно", каза министър-председателят.
Съгласно споразумение от март 2016 г., ЕС отпусна милиарди евро на Турция, а в замяна Анкара трябва да възпира миграционния поток към Европа. Турция казва, че парите се отпускат твърде бавно и са незначителна част в сравнение с 40-те милиарда евро, които твърди, че е похарчила за бежанците.