Наемането на персонал от частния сектор в САЩ неочаквано се е ускорило през април, противно на очакванията за охлаждане на американския трудов пазар, като ръстът на работните места, осигурени от бизнеса, е бил най-голям от юли миналата година. Това показват най-новите данни на фирмата за управление на човешки ресурси ADP.

Работните места, създадени от американските фирми, са се увеличили с 296 000 през април, което е било значително над ревизираното надолу увеличение със 142 000 през март, докато оценки на Dow Jones предвиждаха ръст от 133 000.

Увеличението на работните места в частния сектор на САЩ се случва въпреки усилията на Управлението за федерален резерв на САЩ да забави икономическия растеж и по-специално да укроти силния пазар на труда, който е добавил повече от 800 000 работни места тази година, според данни на ADP.

Дисбалансът между търсенето и предлагането на пазара на труда предизвика вдигане на заплатите на американските служители, което обаче рефлектира като постоянен инфлационен натиск.

Годишните възнаграждения в САЩ са се е повишили с 6,7 на сто през изминалата година, леко забавяйки се от обявения по-рано ръст със 7 на сто, показват още данните.

"Забавянето на растежа на заплащането дава най-ясен сигнал за това какво се случва на пазара на труда в момента", каза Нела Ричардсън, главен икономист на ADP, "Работодателите наемат агресивно, като същевременно държат под контрол ръстовете на заплащането."

Според проучването най-много работните места през април са били прибавени към сферите "отдих и хотелиерство" (+154 000), "образование и здравни услуги" (+69 000) и "строителство" (+53 000). Сектори, отчитащи солидни увеличения, са били също "минно дело" (+52 000) и "търговия, транспорт и комунални услуги" (+32 000).

Финансовият сектор, засегнат от затварянето на три средно големи американски банки, загуби 28 000 работни места през април. Американската промишленост също понесе удар, като съкрати 38 000 работни места, тъй като секторът се свива през последните шест месеца.