Жена, прекарала последните 18 години в затвора за убийството на четирите й деца, може да се окаже жертва на една от най-големите съдебни грешки в историята на страната си. Почти две десетилетия Катлийн Фолбиг излежава присъда за едно от най-ужасяващите престъпления, които човек може да си представи - убийството на четирите й бебета, всяко от които е било на по-малко от година в момента на смъртта. През 90-те нейният случай предизвиква огромен отзвук в Австралия, а Фолбиг е сочена като майка чудовище. За цялото това време тя така и не се признава за виновна. Днес обаче има нови научни доказателства, които сочат, че Фолбиг може би наистина не е отговорна за случилото се. Тестове върху генома на починалите четири деца показват, че най-малко две от тях вероятно са починали от неоткрита досега генетична мутация, довела до сериозни сърдечни усложнения. Така може да се окаже, че тези 18 години в затвора за Катлийн Фолбиг са една огромна
несправедливост към майка
преживяла необяснимата смърт на четири свои деца. Откритието накара 90 учени - включително двама австралийски Нобелови лауреати - да помолят губернатора на Нов Южен Уелс да помилва Фолбиг и да я пусне на свобода. Ако това се случи, нейният случай ще бъде запомнен като една от най-тежките съдебни грешки историята на Австралия. Още по-важното обаче е, че подобно решение би означавало, че много други родители, които скърбят за неочакваната загуба на децата си, може да получат отговор на мистерията. Досега в науката се използва терминът „Синдром на внезапната детска смърт“ (СВДС), който действа като събирателно определение за всички внезапно починали по необясними причини деца в бебешка възраст. Целият живот на Катлийн Фолбиг е белязан от нещастието, разказва webcafe Тя е едва на 18 месеца, когато баща й, англичанин, наръгва до смърт майка й. Той е пратен в затвора за 15 години, а след това е депортиран обратно в родината си. В края на 80-те години Катлийн се омъжва за Крейг Фолбиг, с когото се запознават в дискотека в австралийския град Нюкасъл. Първото им дете - Кейлъб - се появява на бял свят, когато тя е на 21 години. 19 дни по-късно бебето обаче умира. За причина е посочен СВДС - липсват каквито и да е доказателства за друга причина. Скоро след това обаче Катлийн отново забременява и през 1990 г. се появява и вторият й син - Патрик. Тестовете показват, че той е нормално и здраво дете, но на 4-месечна възраст преживява събитие, което уврежда мозъка му и води до гърчове. Четири месеца по-късно един
подобен гърч го убива
Третото дете на двойката - Сара, се появява няколко години след това. То успява да издържи 10 месеца, преди подобно на двамата си братя да напусна твърде рано този свят, като причината за смъртта е посочена отново като СВДС.
Когато четвъртото дете на Крейг и Катлийн - дъщеричка на име Лора - умира на 1 март 1999 г. на 18-месечна възраст, полицията вече проявява интерес към тази мистериозна поредица от смърт на деца и започва разследване. Междувременно бракът на двойката се е разпаднал. Крейг в един момент открива дневника на съпругата си и там намира нещо, което ще приеме като доказателство, че смъртта на четирите му деца не е случайна. Той отнася дневника на полицията на 19 май 1999 г. Близо година по-късно Катлийн е арестувана и обвинена в 4 убийства. Обвинението твърди, че тя е задушила децата си. За това няма убедителни съдебномедицински доказателства или експертизи. Вместо това обаче прокурорите разчитат на старата максима, приписвана на британския педиатър Рой Медоу: „Една внезапна детска смърт е трагедия, две са подозрителни, а три са убийство, докато се докаже противното". В случая броят на внезапните смъртни случаи на деца е 4. А към това се добавя и собственият дневник на обвиняемата. „Чувствам се като най-лошата майка на тази земя, уплашена, че Лора ще ме напусне сега, както Сара. Знаех, че понякога съм склонна към избухвания и жестока към нея, и тя си тръгна, с малко помощ“, пише Катлийн в един от дните. „Не може да се повтори.
Срамувам се от себе си
Не мога да кажа на съпруга ми за това, защото той ще се притеснява да я остави при мен“, допълва още жената. И макар Фолбиг да не признава нито едно от обвиненията, да няма очевиден мотив, нито свидетели, които да потвърдят, че тя е поставяла децата в опасност с поведението си, съдебните заседатели я признават за виновна в убийството на три деца и непредумишленото убийство на едно. Присъдата й е 30 години затвор, като в първите 25 от тях Фолбиг няма право да поиска предсрочно освобождаване. В нейна защита обаче се намесва науката. Самият термин СВДС е въведен през 1969 г. като начин за категоризиране на необяснимото. Преди това подобни случаи на необяснима смърт на малки деца се приписват като убийство на майката. Въпреки това в годините след налагането на термина до началото на 90-те вече има разработени модели, които да обясняват донякъде какво води до СВДС, включително излагането на децата на дим, позицията, в която спят, и т.н. През последните две десетилетия обаче учените отдават все по-голямо значение на генетичните фактори за този проблем. Едно от първите проучвания в тази област е от 2001 г., когато педиатричният кардиолог от клиниката в Майо Майкъл Акерман и екип от учени свързват мутация в гена SCN5A със синдрома за внезапната детска смърт. Оттогава насам учените са разкрили редица вариации в повече от 30 отделни гена, които са свързани със СВДС. Дори Катлийн Фолбиг да бъде освободена сега, правната й битка може да не приключи. Тя трябва да се изправи пред Апелативния съд за отмяна на присъдата си, ако иска да изчисти своето име и да получи обезщетение за годините, прекарани в затвора.