Депутатите започнаха работа в пленарна зала с основна точка – избор на председател на 51-ото Народното събрание. Политическите формации и този път не изневериха на заявките и номинираха същите кандидати в лицето на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Наталия Киселова от БСП, Петър Петров от „Възраждане“ и Силви Кирилов от ИТН.
Тошко Йорданов от "Има такъв народ" препотвърди номинацията на Кирилов в качеството му на най-възрастен за председател, с уговорката, че Кирилов веднага ще си подаде оставката като председател на парламента, след като бъде сформирано мнозинство.
Йорданов се обърна към БСП и ПП-ДБ: След това, ако се стигне до разговорите за мнозинство г-н Кирилов ще си подаде веднага оставката.
Атанас Зафиров от БСП направи процедурно предложение кандидатът на ИТН да бъде изслушан в пленарна зала. Той призова Кирилов да обясни какви са неговите намерения, ако все пак това НС не заработи и той бъде сред потенциалните кандидати за служебен премиер.
В хода на разискванията пръв изказване от парламентарната трибуна направи Явор Божанков от ПП-ДБ, който заяви, че с изборът на Силви Кирилов се избира измежду „две ченгеджийски схеми“. Не може да легитимираме проруската партия „Възраждане“, за която сме обявили, че трябва да бъде в изолация.
"Трябва да знаем на кого даваме държавата в момента", каза Божанков от трибуната, подкрепяйки призива на Зафиров.
"Колеги от ИТН, не се сърдете, че понякога ви наричат малкото ДПС", обърна се той към депутите от партията на Слави Трифонов и обяви, че кандидатът им за председател на парламента и Любен Беров са били сътрудници.
Божанков заяви, че няма да гласува за Силви Кирилов и избира да остане верен на своите принципи, защото времената, които ни очакват са тежки – възход на популизма и на фашизма.
Тошко Йорданов веднага репликира с думите, че Божанков е "политическа проститутка", която говори за неща, които са се случили преди 30 години.
Йорданов призова народните представители да постъпят практично и да подкрепят кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента.
"Фашизъм има само на леви партии. Фашизмът е ляво движение. Оправи си терминологията и спри да говориш глупости", обърна се Йорданов отново към Божанков.
Първото заседание на депутатите продължава вече повече от две седмици. То започна на 11 ноември и няма как да бъде закрито заради невъзможността политическите сили да постигнат консенсус и да изберат шеф на парламента. Докато не бъде решено кой да е "пръв сред равни", не само Народното събрание не може да започне работа по същество, но и президентът не може да започне да връчва проучвателните мандати за съставяне на правителство.
Причината за това е, че в конституцията изрично е записано, че мандатите се дават на парламентарни групи, а такива все още не са официално обявени. Преди да се стигне до това трябва да бъде избран шеф на парламента, депутатите да решат да прилагат правилника на предходния парламент и председателят да изчете кои са групите в парламента.
При последните опити за избор на шеф на парламента кандидатите бяха четирима, но най-много гласове събираше доайенът на 51-вото Народно събрание Силви Кирилов от ИТН, който временно да поеме поста до евентуалното намиране на управленско мнозинство. Идеята зад номинацията му е да се постигне консенсусен вариант за отблокиране на работата на депутатите.
Досега освен Кирилов номинациите, които не са оттеглени, са Рая Назарян (ГЕРБ), Петър Петров ("Възраждане") и Наталия Киселова (БСП). Нито една от издигналите ги формации не се отказва от кандидата си, но от "Възраждане" подкрепят Силви Кирилов.
Номиниран за поста първоначално беше и Андрей Цеков от ПП-ДБ, но миналата седмица обединението го оттегли и обяви, че е готово да подкрепи Кирилов. И докато от ПП гласуват "за", то от ДБ предварително обявиха условието си - няма да участват в мнозинство за избор на председател, което зависи от "Възраждане", а партията на Костадин Костадинов подкрепя Кирилов.
Какви са шансовете за избор на шеф на НС
Консенсусният вариант с избора на Силви Кирилов досега събира 101 гласа "за" и не му достигат 18-20 гласа, за да бъде избран. Той би могъл да заеме поста, ако бъде подкрепен от 20-те депутати на БСП или от неподкрепящите го от ПП-ДБ заради гласовете "за" на "Възраждане".
Например, в петото гласуване участваха 237 народни представители и Кирилов щеше да стане председател, ако беше получил поне 119 гласа. Подкрепата за него обаче беше 101 гласа (ИТН, "Възраждане", АПС, МЕЧ и ПП). Тогава групата на ПП-ДБ се разцепи при гласуването - ПП беше "за", ДБ - "въздържал се". От ДБ настояваха, че няма да участват в избор на председател с "Възраждане", а това изглежда поражда напрежение между ПП и ДБ. Депутатите от БСП пък упорито поддържаха само собствената си номинация за шеф на парламента Наталия Киселова и отказваха да подкрепят Силви Кирилов като най-възрастен временно да остане на поста.
До вторник вечерта публично позициите и на ДБ, и на БСП останаха непроменени.
От ГЕРБ пък продължават да настояват за поста да бъде избрана Рая Назарян, която досега вече пет пъти събира подкрепа единствено от съпартийците си.
Каква е процедурата за избор на шеф на НС?
Първо се дава възможност на отделните политически сили да направят номинации за председател на парламента, след това отделните предложения се подлагат на гласуване по азбучен ред на първите имена на кандидатите. Ще бъде избран този, за когото са гласували повече от половината от присъстващите депутати. Ако при това гласуване няма такъв кандидат, тогава се прави балотаж между номинираните с най-голяма подкрепа. Ако и при балотажа не бъде избран шеф на парламента - гласуването е неуспешно и процедурата трябва да започне отново.