Японският премиер отмени планирано да започне в петък посещение в няколко държави, след като за пръв път Японската метеорологична служба издаде за пръв път в историята си предупреждение за увеличен риск от много силно земетресение. Малко по-рано на тихоокеанския бряг в Югозападна Япония имаше трус с магнитуд 7.1.

След решението на Фумио Кишида имаше земетресение с магнитуд 5.3 в района на Токио, където вече е вечер, но без съобщения за жертви, разрушения или засегнати ядрени централи.

"Реших да остана в страната в следващите няколко седмици, за да е сигурно, че подготовката и комуникациите ни са в ред", заяви на пресконференция Кишида, макар от агенцията да не посочиха конкретна времева рамка за повишения риск и не призоваха за евакуация. "За пръв път е и вярвам, че хората са разтревожени, поради което отмених планираната ми обиколка в Централна Азия и Монголия", допълни премиерът.

Какво представлява предупреждението за много мощен трус и за кой район се отнася? Ето обяснението на "Ройтерс":

Става дума за евентуално огромно земетресение и цунами в подводно формирование, наричано проломът Нанкай. То може да убие стотици хиляди хора и да причини щети за трилиони долари на Япония. Това би било и най-голямото природно бедствие в съвременната история на страната.

Консултативният панел на Японската метеорологична агенция за земетресенията, случващи се в Нанкай, каза, че шансът за по-голямо земетресение след трус с магнитуд над 7 е веднъж на няколкостотин случая. Това е относително по-висок показател от обичайното. Земетресения с магнитуд над 8 се считат за мегаземетресения.

Япония изчислява, че следващото такова в Нанкай може да бъде толкова силно, че да достигне магнитуд 9.1.

Професорът от университета в Токио Наоши Хирата, който председателства панела, каза на пресконференция, че жителите в райони, които биха били засегнати от такова бедствие, трябва да преразгледат процедурите за евакуация и да останат бдителни в продължение на една седмица.

Япония е една от най-податливите на земетресения страни в света, разположена върху дъгата на тихоокеанския "Огнен пръстен" от вулкани и океански разломи. През 2011 г. повече от 15 хил. души бяха убити при земетресение с магнитуд 9 в Североизточна Япония, което предизвика цунами и тежки повреди на три реактора в атомна електроцентрала край Фукушима.

Нанкайският пролом е край югозападното тихоокеанско крайбрежие и се простира на приблизително 900 км, където Филипинската морска плоча се подпъхва под Евразийската и натрупващите се тектонични напрежения могат да доведат до мощен трус приблизително веднъж на 100 до 150 години.