Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е решила да предостави касетъчни боеприпаси на Украйна, като се очаква в петък да обяви, че Пентагонът ще изпрати хиляди от тях като част от нов пакет военна помощ на стойност 800 млн. долара, е съобщил запознат източник, цитиран от Асошиейтед прес.
Решението е взето в условията на опасения, че спорните боеприпаси могат да причинят цивилни жертви. Според източника Пентагонът ще предостави боеприпаси, които имат намален процент неизбухнали заряди, което означава, че и рискът от случайни цивилни жертви ще бъде по-нисък.
Касетъчните боеприпаси са оръжия, които избухват във въздуха и освобождават по-малки експлозиви, които се разпръскват на голяма площ и имат за цел да поразят множество цели наведнъж.
Украински представители нееднократно са искали подобни боеприпаси в подкрепа на кампанията си да пробият руските отбранителни линии. Руските сили вече са използвали касетъчни бомби на бойното поле и то с висок процент неизбухнали заряди, заявяват представители на САЩ.
Според Международния комитет на Червения кръст някои касетъчни боеприпаси имат дял на неизбухналите заряди до 40 процента. В четвъртък представители на САЩ заявиха, че при мунициите, които ще бъдат изпратени в Украйна, този дял е под 3 процента.
И украинците, и руснаците използват касетъчни бомби, откакто Русия нахлу в Украйна през миналия февруари, а напоследък украинските сили започнаха да използват на бойното поле касетъчни боеприпаси, предоставени от Турция.
Над 120 държави по света са се присъединили към конвенцията, която забранява производството, съхранението и употребата на касетъчни боеприпаси. САЩ, Русия и Украйна обаче не са страни по конвенцията.