Първите по рода си преговори между федералното правителство и фармацевтичните компании доведоха до споразумения, които ще намалят цените на 10 вида лечение, като по този начин ще се намалят разходите за програмата „Медикеър“ и за някои възрастни хора, съобщи администрацията на Байдън рано сутринта в четвъртък.

Този кръг от преговори започна през 2023 г. и се осъществи благодарение на Закона за намаляване на инфлацията - закон, който демократите в Конгреса приеха с партийно гласуване и който президентът Джо Байдън подписа преди две години.

Новите цени са за лекарства, покриващи различни заболявания, включително диабет и възпалителни заболявания, и трябва да влязат в сила през януари 2026 г.

Ето и цените:

  • Eliquis, лекарство за разреждане на кръвта на Bristol Myers Squibb и Pfizer: цена по договаряне 231 USD, намалена от 521 USD по ценоразпис.
  • Ксарелто, лекарство за разреждане на кръвта от Johnson & Johnson; цена по договаряне 197 долара, намалена от 517 долара по ценоразпис.
  • Januvia, лекарство за диабет от Merck: 113 долара договорена цена, намалена от 527 долара каталожна цена.
  • Jardiance, лекарство за диабет от Boehringer Ingelheim и Eli Lilly: 197 USD договорена цена, намалена от 573 USD каталожна цена.
  • Enbrel, лекарство за ревматоиден артрит от Amgen: 2 355 долара договорена цена, което е по-малко от 7 106 долара по списък.
  • Imbruvica, лекарство за рак на кръвта от AbbVie и Johnson & Johnson: 9 319 USD по договорена цена, което е по-малко от 14 934 USD по списък.
  • Farxiga, лекарство за диабет, сърдечна недостатъчност и хронично бъбречно заболяване от AstraZeneca: 178 USD цена по договаряне, намалена от 556 USD каталожна цена.
  • Entresto, лекарство за сърдечна недостатъчност от Novartis: 295 USD цена по договаряне, намалена от 628 USD каталожна цена.
  • Stelara, лекарство за псориазис и болест на Крон от J&J: 4 695 долара договорена цена, намалена от 13 836 долара каталожна цена.
  • Fiasp и NovoLog, лекарства за диабет от Novo Nordisk: 119 долара договорена цена, намалена от 495 долара каталожна цена.

Процесът на договаряне ще се провежда всяка година, като всеки път ще се използва нов набор от лекарства. Ако всичко върви по план, това означава, че обхватът на лекарствата, за които се договарят цени, ще нараства всяка година, а спестяванията ще се натрупват.

„Когато тези по-ниски цени влязат в сила, хората от Medicare ще спестят 1,5 млрд. долара от джобни разходи за лекарствата си, отпускани с рецепта, а Medicare ще спести 6 млрд. долара само през първата година“, каза Байдън в подготвено изявление, като цитира данни, които анализатори от Министерството на здравеопазването и човешките ресурси на САЩ са изчислили и публикували в четвъртък. „Това е облекчение за милионите възрастни хора, които приемат тези лекарства за лечение на всичко - от сърдечна недостатъчност, кръвни съсиреци, диабет, артрит, болест на Крон и други - и облекчение за американските данъкоплатци.“

Разбира се, тези цифри се отнасят до общите икономии от разходите за лекарства. Трудно е да се определи какво ще означават те за отделните бенефициенти на Medicare, тъй като много неща зависят от индивидуалните обстоятелства на хората - например кои лекарства приемат или какви възможности за покритие на разходите за лекарства с рецепта използват.

Зависи също така от това дали са известни действителните, реални цени на тези лекарства днес, след като се вземат предвид отстъпките, които частните застрахователи, управляващи плановете за лекарства Medicare, получават от производителите. Тези отстъпки са патентована информация, която федералното правителство не може да разкрие.

Възможно е обаче да се добие приблизителна представа за това как ще се променят цените на отделните лекарства, като се използват оценки, изготвени от външни анализатори.

Според изчисленията, които изследователите публикуваха това лято в Journal of Managed Care, сегашната нетна цена на 30-дневна доставка на Eliquis, лекарство на Bristol Myers Squibb, което близо 4 милиона бенефициенти на Medicare приемат за лечение на кръвни съсиреци, е около 309 USD.

Новата цена за 30-дневен прием, договорена на федерално ниво, е 231 долара.

„Всички знаем, че американците плащат твърде много за лекарствата, отпускани по лекарско предписание“, заяви министърът на здравеопазването Ксавие Бекера пред репортери по време на конферентен разговор. „Това прави днешното съобщение историческо.“

Цените на лекарствата като тема на предизборната кампания
Моментът на обявяването в четвъртък е функция на Закона за намаляване на инфлацията, който изисква годишният преговорен процес да приключи до 1 септември. Но това се случва и по-малко от три месеца преди изборите през ноември, когато гласоподавателите ще имат възможност да избират между две много различни виждания - и записи - за цените на лекарствата, отпускани по лекарско предписание.

Предоставянето на повече възможности на правителството да влияе върху цените на лекарствата е отдавнашна кауза на демократите, особено на по-либералните демократи. В това число влиза и вицепрезидентът Камала Харис, която сега е кандидатът на демократите за президент.

Харис направи свое собствено изявление в четвъртък сутринта, в което отбеляза, че тя е гласувала с решаващ глас за приемането на законопроекта в Сената. „Всеки американец трябва да има достъп до здравните грижи, от които се нуждае, независимо от доходите или богатството си“, каза тя.

В четвъртък Харис и Байдън ще се появят заедно в Мериленд, за да популяризират преговорите, както и някои други реформи от Закона за намаляване на инфлацията, които вече влизат в сила.

„Същите хора, които се възползват от наличието на по-ниски договорени цени, могат да спестят и от други подобрения в обезщетението за лекарства на Медикеър, като например новия лимит от 2000 долара на джобните разходи за лекарства и лимита от 35 долара на месечните разходи за инсулин“, заяви в четвъртък пред HuffPost Триша Нойман, старши вицепрезидент на изследователската организация за здравна политика KFF.

Републиканците, никой от които не е гласувал за Закона за намаляване на инфлацията, отдавна се противопоставят на предоставянето на лостове на правителството върху цените на лекарствата. Проект 2025, който дясната фондация „Херитидж“ публикува като план за управление при второ президентство на Тръмп, призовава за отмяна на правомощията за водене на преговори.

Самият Тръмп през годините е критикувал фармацевтичната индустрия и е заявявал, че би подкрепил договарянето на цените. Но докато беше президент, той подкрепи републиканските лидери в Сената, които отказаха да разгледат законодателството за цените на лекарствата, което по това време се движеше в Конгреса.

Проучванията на общественото мнение постоянно показват, че избирателите подкрепят предоставянето на повече правомощия на правителството по отношение на цените на лекарствата. Те показват също така, че голям брой избиратели все още не осъзнават, че правителството вече разполага с част от тези правомощия - или че причината за това е Законът за намаляване на инфлацията.