В Лос Анджелис е арестуван 66-годишният бизнесмен с руско гражданство Иля Кан по подозрение в незаконен износ на микрочипове на американски производители за санкционирани руски компании, свързани с министерството на отбраната на Русия, съобщи правосъдното министерство на САЩ.

Новината идва, след като преди дни канцеларията на украинския президент Володимир Зеленски съобщи, че през 2023 г. западни компании са доставили на Русия компоненти на стойност 2,9 млрд. долара въпреки санкциите срещу Москва.

Иля Кан е гражданин на САЩ, Израел и Русия. Той е заподозрян, че в продължение на години е прехвърлял специализирани американски технологии "за милиони долари" на руски производител на микрочипове, който от своя страна си сътрудничи с много други компании, подложени на американски санкции.

Според американското министерство бизнесменът е доставял технологии на руската компания много преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и не е спрял да го прави до ареста. Ако вината му бъде доказана, той е заплашен от до 20 години затвор.

Вашингтон уточни, че Кан е собственик на компаниите Senesys Incorporated и Sensor Design Association, които според публично достъпни данни се занимават с разработване на софтуер и тестване на силициеви полупроводникови пластини, използвани в авиационната и космическата техника.

Именно тези компании, според САЩ, Кан е използвал в схеми за придобиване и продажба на технологии за руския научноизследователски и производствен център "Електронни изчислителни и информационни системи" (АО "НПК Елвис"). Той се занимава с разработването на полупроводници, както и на системи за сигурност и радарно наблюдение.

През 2022 г. Вашингтон наложи санкции срещу предприятието поради "решаващата му роля в подпомагането на руските военни при нахлуването в Украйна".

Според обвинителния акт, през 2019 г. Кан, чрез своите компании, е прехвърлил голям брой микроконтролери на "НПК "Елвис". А през 2022 г. е доставил на руския партньор мрежови контролери и радиопредаватели американско производство, като използва за прикритие транспортна компания от Хонконг.

Освен това в материалите от разследването се посочва, че Кан е установил сътрудничество с тайванска компания, която произвеждала микрочипове и впоследствие ги доставяла в Русия през Хонконг и Китай.