Полските противопожарни служби проверяват състоянието на бомбоубежищата в страната и набавят инвентар, заяви в понеделник заместник-министърът на вътрешните работи и администрацията Мачей Воншик. Страната се опитва да успокои гражданите си, че членството й в НАТО гарантира тяхната сигурност от Русия, но събитията в съседна Украйна извадиха на дневен ред необходимостта страната да е готова за евентуален ракетен удар. "В цялата страна разполагаме с 62 000 бомбоубежища", заяви Воншик пред телевизия "Полсат нюз". "Пожарникарите проверяват състоянието им, дали са добре оборудвани и годни за пребиваване. Ако не са, се вземат мерки за приспособяването им", добави той.

Воншик подчерта, че Полша не е под заплаха, но се подготвя за най-лошия сценарий и каза, че проверките са рутинни и са били планирани, а не са извънредни.

Цялостната проверка на полските бомбоубежища ще отнеме два месеца.

Само преди няколко дни Александър Лукашенко заяви, че Беларус е заплашена от ядрен удар от територията на Полша, тъй като Варшава вече се е “договорила” с Вашингтон за разполагането на съответното оръжие на нейна територия. “Те (полските власти – бел. ред.) отдавна се договориха с американците, че арсеналите ще бъдат в Полша. Какво означава това? Че сме изправени пред реална атака с тактически ядрени оръжия. Трябва да предприемем мерки, а нямаме такива”, каза Лукашенко. Той дори добави, че вече е обсъдил с руския президент Владимир Путин

заплахата от евентуалното разполагане на ядрени оръжия в Полша.

По-рано полският президент Анджей Дуда заяви, че страната му обсъжда със САЩ евентуално разполагане на ядрени оръжия в рамките на програмата на НАТО.

В сряда президентът на Беларус заяви, че републиката “участва в специална военна операция в Украйна, но не изпраща военни в зоната на конфликта”. “Що се отнася до нашето участие в специална военна операция в Украйна, ние участваме там. Ние не го крием. Но ние не убиваме никого. Ние не изпращаме нашите военни никъде. Ние не нарушаваме нашите задължения. Нашето участие е да предотвратяване на разпространението на този конфликт на територията на Беларус, първо. Второ,

предотвратяване на удар по Беларус под прикритието на специална военна операция от Полша, Литва и Латвия.

Както казах, никой няма да стреля в гърба на руснаците от територията на Беларус. Ето го нашето участие”, – цитира Лукашенко агенция Белта. В началото на войната Беларус предостави своята територия на руската армия. Няколко дни по-късно Лукашенко потвърди, че от територията на Беларус са изстреляни ракети по Украйна. В същото време сега Лукашенко нарече “фалшиви” съобщенията, че в Беларус се готви мобилизация.