Полицията в Ню Йорк планира да използва полицейски дронове за наблюдение в отговор на оплаквания за големи събирания на хора, включително такива на частни събития. Ще вземат тази мярка през уикенда на американският Ден на труда, съобщава "Асошиейтед прес".

"Ако обаждащият се заяви, че има голяма тълпа или голямо парти в заден двор, ние ще използваме нашите активи, за да го проверим", каза Каз Дотри, помощник комисар на полицията в Ню Йорк по време на пресконференция.

Планът предизвика незабавна реакция от защитниците на неприкосновеността на личния живот и гражданските свободи. Те повдигнаха въпроса дали подобно използване на дронове нарушава съществуващите закони за полицейско наблюдение.

Дотри каза, че дроновете ще отговарят на "неприоритетни и приоритетни повиквания", като не е необходимо те да са постъпили от район, през който минава парада.

Ходът беше обявен по време на брифинг за сигурността, фокусиран върху ежегодният карибски фестивал J'ouvert, който отбелязва края на робството там. Всяка година излизат хиляди души по улиците на Бруклин по време на събитието.

Разпоредбите и ограниченията за дроновете остават назад спрямо разпространението на технологията според защитниците на неприкосновеността на личния живот. Това отваря възможност за превишено наблюдение, което би било незаконно, ако се извършва от човешки полицай.

"Едно от най-големите притеснения с бързането за въвеждане на нови форми на въздушно наблюдение е колко малко защита имаме срещу това тези камери да бъдат насочвани към задните ни дворове или дори към спалните ни", каза Алберт Фокс Кан, изпълнителен директор на Проектът за надзор на технологията за наблюдение (Surveillance Technology Oversight Project - STOP).

От полицията в Ню Йорк не отговориха на запитване за допълнителна информация относно правилата им за дронове.

Полицейските сили там, както и в други американски градове все повече разчитат на употребата им. За тази година полицейски дронове са използвани 124 пъти, като за сравнение през 2022 г. случаите са били само четири.

"Това е обезпокоително съобщение и противоречи на Закона за POST", каза експертът за поверителност и технологии в Съюза за граждански свободи на Ню Йорк Даниел Шварц. Става дума за закон от 2020 г., който изисква прозрачност от полицията на Ню Йорк относно практиките си за наблюдение. "Разполагането на дронове по този начин е сценарий, вдъхновен от научната фантастика."

Кметът Ерик Адамс, който е и бивш полицейски шеф, каза, че полицията трябва да възприеме "безкрайния" потенциал на дроновете, като даде за пример използването им в Израел. Той направи това изявление седмица след посещението си в страната.

Говорител на кмета Адамс сподели даде сведения за нови насоки, които улесняват ползването на дронове в града, но те не се отнасят до това дали за полицията в Ню Йорк има нови правила за наблюдение с дронове.

Според скорошен доклад на Американския съюз за гражданска свобода около 1400 полицейски управления в САЩ използват дронове. Съгласно федералните правила те обикновено са ограничени до летене в рамките на полезрението на оператора им. Много полицейски отдели обаче са поискали изключения. Според доклада използването на дронове е "готово да експлодира" сред полицията.

Алберт Фокс Кан каза, че градските власти трябва да бъдат по-прозрачни относно това как полицията в момента използва дронове, с ясни ограничения, които да предотвратяват прекомерното наблюдение в бъдеще.

"Ясно е, че наблюдението с дрон на барбекю в заден двор идва малко вповече на много нюйоркчани", коментира той.