Празниците в края на годината са време за шумни партита и весели купони. А какво биха били те, ако не съчетани с алкохол в различни комбинации и щуро настроение. Но, внимание! Празничният маратон, обилната храна и количествата алкохол, които често правят прекарването ни незабравимо, са взривоопасно съчетание, рискът от което не трябва да пренебрегваме. То може да доведе до онова, което лекарите наричат „Синдром на празничното сърце“. Терминът е създаден през 1978 г., за да опише внезапното увеличаване на пациентите в спешните кабинети по време на празниците. Те се оплакват от аритмия, известна като предсърдно мъждене (AFib). AFib е неритмичен – забавен, забързан или нередовен пулс, който често се усеща като „трептене“ в гърдите. Усещането може да бъде придружено от световъртеж, задух, умора и дори болка в гърдите. Ако дълго време не се лекува, Afib може да доведе до кръвни съсиреци, инсулт, сърдечна недостатъчност и други усложнения, свързани със сърцето. Въпреки че сърдечноболният е по-уязвим за празничния синдром, внезапното начало на предсърдно мъждене най-вече поразява перфектно здрави хора без съществуващи сърдечни проблеми. „Това състояние най-често се наблюдава при пациенти без основно сърдечно заболяване“, казва кардиологът от Северна Каролина д-р Кевин Кембъл, цитиран от „Списание Осем“.
Връзката с алкохола
„
Смята се, че AFib в празничния сърдечен синдром е свързан с прекомерно поглъщане на алкохол“, казва Кембъл. Алкохолът може да причини късо съединение в електрическата система на сърцето, да промени нивата на електролитите (или солите) в кръвта и да увеличи отделянето на хормоните на стреса, като например адреналин и кортизол, пояснява лекарят.
Дори умерената консумация на алкохол повишава риска от предсърдно мъждене, пояснява електрофизиологът Марко Перес, който провежда изпитанието на Apple Watch Heart за предсърдното мъждене. „Този риск е още по-висок при по-сериозни количества изпит алкохол“, казва Перес. След третото питие за вечерта вече започнете да се наблюдавате, съветва той. Понякога хората дори не осъзнават, че са изложени на риск. Учените припомнят какво е умерена консумация на алкохол: едно питие на ден за жените и две напитки на ден за мъжете. В САЩ стандартна напитка е 14 мл чист алкохол; в Обединеното кралство е 10 мл - и двете са равняващи се на около 1,5 унции спиртни напитки, 5 унции вино или 12 унции обикновена бира. Около 60% от надигащите чашите с алкохол в един момент ще получат епизод на предсърдно мъждене, прогнозира Перес. „Със сигурност казвам на пациентите си с хипертония да внимават с алкохола, защото той може да повиши кръвното ви налягане“, казва кардиологът д-р Марта Гулати от Американския колеж по кардиология. „И със сигурност знаем, че хипертонията е един от сериозните фактори, които могат да повишат риска от предсърдно мъждене.“
Как да избегнем синдрома
На купона си бройте чашките, знайте си ресурса, бъдете добре хидратирани. Бъдете умерени в поглъщането на алкохол и храна. Не прекалявайте с танците. Увеличете съня и спортните занимания, за да сведете до минимум стреса. Ако обаче във всеки един момент през празниците (или дори през годината) имате сърцебиене, задух или усетите, че сърдечната честота е твърде бърза, трябва да бъдете прегледани от лекар, казва Гулати.