Дни след разкритието, че хакерска атака е засегнала около 500 милиона от потребителите на Yahoo, американската компания понесе нов удар. Източници на Reuters разкриват, че през миналата година Yahoo е осигурила таен достъп на Агенцията за национална сигурност или на ФБР до потребителските писма като отговор на засекретено искане от американското правителство. От Yahoo коментираха, че са спазваща закона компания и са в съответствие със законите в САЩ.

Компанията дори е създала софтуер, който е позволил на властите да претърсят стотици милиони акаунти в Yahoo Mail за специфична информация, но засега не е ясно какво точно е било търсено и дали подобни искания са отправени и към други. „Ню Йорк таймс" пише, че Yahoo е адаптирала своя спам филтър, за да търси за конкретен код, който е свързан с държавно спонсорирани терористични организации.

Според коментари на експерти това е първият случай, в който американска интернет компания се съгласява да изпълни исканията на щатски разузнавателни агенции в такъв мащаб. Решението явно е било взето от шефа на Yahoo Мариса Майер и то е довело до напускането на шефа по сигурността Алекс Стамос.

Американските закони дават право на разузнавателните агенции да нареждат предоставянето на потребителски данни, за които смятат, че могат да предотвратят терористична атака. Компаниите могат да се борят с подобни искания в специален съд, чиято работа не е публична. Изглежда Yahoo е избрала да не стига до съда, защото е смятала, че ще загуби делото. Google, Microsoft, Facebook и Twitter публикуваха изявления, че никога не са получавали подобни нареждания, но ако такива се появят, ще се борят с тях по съдебен път.