20 семейства на чернокожи са се заели да си построят защитено селище от бели в Джорджия. Организацията, която е кръстила проекта си „Welcome to Freedom“, вече е купила близо 400 декара земя в район Уилкинсън. Идеята се заражда малко след убийството на Джордж Флойд. Много чернокожи, въпреки че са подкрепени от почти цялата страна по време на протестите, започват да се чувстват застрашени. Инициаторката Ашли Скот бързо намира съмишленици и така още
19 семейства решават да инвестират
в идеята й. „Това трябва да бъде едно процъфтяващо безопасно убежище за чернокожи и семействата им“, казва Скот.
Идеята е да бъде построено заградено убежище, което само да се издържа и изхранва. Да се предпазят от останалия свят, особено от белите хора. Размириците, които обхванаха страната по-рано тази година след убийствата на Джордж Флойд и Бреона Тейлър в ръцете на полицията и по-близо до дома, смъртта на Ахмауд Арбери по време на джогинг извън Брунсуик, Джорджия, подтикнали жените да търсят нова общност, такава, която биха могли да създадат сами. „Искахме да създадем това безопасно пространство, където да можем да се справим със собствените си проблеми и притеснения“, казва Скот. „Имаме чернокожи съпрузи, чернокожи синове, чернокожи внуци.
Не искаме да се притесняваме
дали ще се върнат от работа“, обясняват инициаторите на убежището за чернокожи. Цената, която те са платили за имота, е 1,7 млн. долара. Те смятат да инвестират още, за да могат да създадат собствена икономика и да не им се налага да излизат извън пределите на защитеното селище, освен когато не трябва да търгуват с продукцията си или да ползват услугите на някоя институция. Създаването на защитени и изолирани селища, обитавани от различни общности, не е новост за САЩ.
Хобсън Сити, Алабама, е първият изцяло черен град в щата, основан през 1899 г., след като черните са изгонени от съседните градове. Филиалът на CNN WBRC съобщи през юни, че „жителите на Хобсън Сити отпразнуваха юни с едно просто послание: Черните градове имат значение“, за да отбележат създаването на града. Една от най-ранните изцяло черни общности е Mound Bayou в делтата на Мисисипи. Тя е създадена от бивши роби.
Дългата история на расовите сблъсъци
Безредиците в САЩ, на които ставаме свидетели в момента, далеч не са нещо невиждано. Подобни размирици са избухвали многократно в американската история. Ето и няколко примера:
Уотс, 1965 г.
Уотс е предградие на Лос Анджелис, където през 60-те години на миналия век живеели предимно афроамериканци. Бедността, безработицата и расизмът били проблеми, с които местното население се сблъсквало ежедневно. На 11 август 1965 г., по време на рутинна проверка на пътната полиция, избухва скандал между служители на реда и семейството на чернокож шофьор. След като мъжът е арестуван, избухват масови протести, прераснали в насилие. Равносметката от размириците е 34 загинали, над 1000 ранени и нанесени щети в размер на около 40 млн. долара.
Нюарк, 1967 г.
Размириците в Нюарк са доказателство за това колко опасни могат да бъдат фалшивите новини. След като двама полицаи спират чернокож шофьор и го арестуват, плъзва слух, че задържаният е бил убит. Това не е истина, но става повод за избухването на масови безредици, отнели живота на 26 души. Размириците обхващат и намиращия се близо до Нюарк град Плейнфийлд.
Детройт, 1967 г.
В ранните часове на 23 юли полицаи нахлуват в нелегален бар, където са се събрали десетки чернокожи мъже и жени. Твърденията, че силите на реда са използвали прекомерна сила, предизвикват масово недоволство и няколко часа по-късно избухват големи протести, прераснали в сблъсъци между демонстранти и полиция. Безредиците продължават пет дни и отнемат живота на 43 души.
Чикаго, 1968 г.
Убийството на емблематичния водач на движението за равни граждански права Мартин Лутър Кинг-младши предизвиква масови протести в над 100 града в САЩ. Особено тежка е ситуацията в Чикаго. 10 000 служители на реда се изправят срещу демонстрантите, въведен е и полицейски час. Десетки сгради са изгорени до основи, което оставя много хора без дом.
Лос Анджелис, 1992 г.
През 1991 г. четирима бели полицаи пребиват брутално афроамериканеца Родни Кинг. Очевидец заснема случилото се и кадрите предизвикват вълна от възмущение. Полицаите са изправени пред съда и на 29 април 1992 г. са оправдани. Това става повод за избухването на най-тежките расови сблъсъци в съвременната история на САЩ. Загиват над 50 души, много сгради са опожарени, а щетите възлизат на около 1 млрд. долара.
Синсинати, 2001 г.
Убийството на 19-годишния чернокож младеж Тимъти Томас от бял полицай става повод за избухването на масови протести, прераснали в безредици. Три дни по-късно кметът Чарли Лукън въвежда полицейски час и ситуацията се нормализира. Според някои причината за това всъщност не е полицейският час, а започналите проливни валежи, които довели до рязък спад в броя на участниците в размириците.