Неотслабващата криза в отношенията на Русия с НАТО и САЩ заради Украйна продължава да е сред анализираните теми в американските издания.
В публикуван в понеделник материал във в. "Washington Post" Дейвид Игнейшъс пише, че администрацията на президента Джо Байдън обмисля как да подкрепи съпротивителни сили в Украйна в случай на нахлуване на Русия в страната.
Игнейшъс посочва, че администрацията на Байдън проучва дали и как САЩ биха могли да подкрепят антируска съпротива в Украйна, ако президентът Владимир Путин нахлуе в тази страна и завземе значителна територия.
Планирането, описано в неделя от добре осведомен служител, включва начини за предоставяне на оръжия и друга подкрепа на украинските военни, за да се противопоставят те на нахлуването на руските сили - и подобна логистична подкрепа за бунтовнически групи, ако Русия свали украинското правителство и след това в Украйна започне партизанска война.
"Washington Post" съобщава, че оръжията, които САЩ може да предоставят, включват изстрелвани от рамо зенитни ракети. И допълва, че доставката от ЦРУ на такива оръжия, известни по онова време като "Стингър", е имала опустошителен ефект върху съветските сили по време на 10-годишната им война в Афганистан от 1979 до 1989 г.
Специална работна група, включваща ЦРУ и други ключови агенции, проучва как са били организирани бунтове срещу съветските сили в Афганистан и подкрепяните от Русия сили в Сирия, както и срещу САЩ в Ирак и Афганистан. Това е ироничен пример за коренен обрат в позицията, като се преценява дали и как да бъде нанесена вреда, подобна на тази, претърпяна от силите на САЩ през последните години.
В материала на "Washington Post" се отбелязва също, че работната група включва и юридически екип, който проучва как помощта за украинско въставане може да бъде предоставена, без да бъдат нарушени американски или международни закони.
Основната цел на американската администрация е да накара Русия да си плати, ако Путин нахлуе в Украйна, без пряко участие на американски войски - стъпка, която президентът Байдън изключи.
Представители на Белия дом, смятат, че заплаха с пряка военна интервенция би била грешка, защото Байдън не желае да рискува всеобхватна война за Украйна. И тактики в сивата зона в случая са по-добри, съобщава "Washington Post".
Планирането на бунтове допълва други усилия на администрацията на Байдън да повиши залозите за Путин. Американски представители вече предупредиха, че САЩ и европейските й съюзници ще наложат сурови икономически санкции, които ще отслабят руската икономика. Миналата седмица пък НАТО обяви планове да придвижи войски напред, към Русия, ако Путин пренебрегне предупрежденията.
Това ще направи Русия по-уязвима към западен военен натиск след нахлуване, и това е обратното на онова, което Путин се надява да постигне, пише "Washington Post".
При подготовката на тези планове за извънредна ситуация администрацията във Вашингтон се опитва да балансира. Белият дом иска да възпре нахлуване, без да предлага на руския президент претекст за ескалиране на кризата. Прекалено дрънкане на оръжия може да доведе точно до сценария, който Вашингтон се надява да избегне.
Готови сме да вземем предвид редица неща, които в миналото не сме обмисляли, а резултатите ще са много съществени за Руската федерация, но няма да навлизам в подробности. Това е казал пред журналисти в петък служител в президентската администрация, цитиран от изданието. В анализа на "Washington Post" се допълва също, че американският арсенал от кибероъжия е огромен, но служителите не са обсъждали такива варианти.
Вестникът пише, че е очевидно и търсенето на деликатен баланс в усилията на президентската администрация да намери дипломатическо решение на кризата. САЩ заявиха, че са готови да преговарят за решение в рамките на Минските протоколи от 2014 и 2015 г., което вероятно би означавало квазиавтономия за рускоговорящите сепаратисти в източния украински район Донбас.
Но Путин иска много повече, включително гаранции, че Украйна никога няма да влезе в НАТО. Байдън отказа да обмисля подобен диктат, въпреки че Вашингтон не се стреми към членство в НАТО за Киев, подчертава "Вашингтон пост".
Макар да отхвърля максималистичните предложения на Путин за сфери на влияние в Източна Европа, администрацията иска да запази преговорите отворени.
Във военен план, пише "Washington Post", украинската армия не е равностойна на руските сили, но е с 50% по-голяма, отколкото тази, с която Украйна разполагаше през 2014 г., когато Русия завзе Крим. Освен това, източници казаха, че около 500 000 украинци са преминали някакво обучение в паравоенни структури от 2014 г. насам и че в частни ръце има най-малко един милион единици оръжие. Тези неща може да се сред градивните елементи за съпротива, посочва Игнейшъс.
Американските специалисти обсъждат скривалища за оръжие и други логистични средства, които може да подкрепят потенциална тайна смесена гражданско-военна мрежа на украинска територия, която да формира движение за съпротива, в случай че Русия нахлуе.
"Washington Post" съобщава също, че САЩ са доставили на украинските военни противотанкови оръжия "Джавлин", като Киев може да получи и оръжие от американски съюзници и партньори.
Освен това, малка група военни от силите за специални операции съветват украинците, в рамките на американски военен екип от около 150 души, който е на място. А ЦРУ има паравоенен клон с опит в организиране на бунтове в Афганистан и Сирия, пише американското издание.
Когато американските войски бяха изпратени на границата с Ирак през 2003 г., американските представители не бяха взели под внимание изтощителната и омаломощаваща война срещу бунтовниците, която предстои. Администрацията на Байдън смята, че Путин може да е на ръба да направи подобна грешка в Украйна, подчертава авторът на "Washington Post".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.