Съзвездието от спътници Stralink на Илон Мъск е „под прицел“. Руската делегация в Генералната асамблея на ООН публикува изявление, отправящо прикрита заплаха срещу сателитите.
От Русия осъждат САЩ
за това, че са позволили на частни сателити да запълнят близката околоземна орбита. Според руснаците те могат да се превърнат в "легитимна цел", ако някога бъдат използвани срещу Русия.
Изявлението е направено от Константин Воронцов, член на руското външно министерство и един от висшите служители на Русия в ООН. То не назовава директно сателитното съзвездие Starlink на SpaceX, но се подразбира, че става дума именно за него.
По думите на Воронцов САЩ използват своята търговска инфраструктура в космоса "за военни цели".
"Изглежда нашите колеги не осъзнават, че подобни действия всъщност представляват косвено участие във военни конфликти", твърди руският представител.
"Следователно квазицивилната инфраструктура може да се превърне в законна цел за отмъщение", допълва Воронцов.
Ясно е, че Starlink се превърна във важна част от системата за командване,
контрол и комуникация на Украйна, коментира Шашанк Джоши от The Economist.
Това далеч не е първата заплаха, която Русия отправя към Starlink. Известният със скандалните си изказвания бивш шеф на Роскосмос, Дмитрий Рогозин, поиска Илон Мъск да "понесе отговорност" заради подкрепата си към военните сили на Украйна. Причина бе снабдяването им с приемници на Starlink.
Преди три месеца китайски военни учени заявиха, че страната им трябва да може да деактивира или унищожи сателитите Starlink на SpaceX, ако те застрашават националната сигурност.
Опасенията на Пекин са, че американските военни дронове и стелт изтребители могат да увеличат скоростта си на предаване на данни над 100 пъти, ако използват Starlink.
SpaceX обеща да монтира чувствителни инструменти
на интернет спътниците си, които ще са способни да откриват и проследяват хиперзвукови оръжия, пътуващи с пет пъти по-висока скорост от звука и дори по-бързо в земната атмосфера.
Според китайските военни заплахите от Starlink не свършват до тук. Сателитният интернет и снабдяването с приемник прави възможно избягването на национално спиране на интернет достъпа. Китай има един от най-изолираните онлайн сфери, а преди време Русия проведе тест, в който опита да се изключи напълно от интернет.
Към момента групировката на Starlink в орбита е съставена от около 2000 спътника, но планът на Мъск е броят им да нарасне до над 10 000. Според експертите унищожаването им с конвенционални антисателитни ракети е почти невъзможно и изключително скъпо. Освен това подобно начинание би застрашили всички апарати в орбита и дори бъдещи мисии в космоса.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.