Восъчната плоча е пускана само няколко пъти от създаването й

Гласът на Александър Греъм Бел за пръв път е идентифициран в запис от 1885 г. Той е записан на восъчна грамофонна плоча, а думите са: "Чуйте гласа ми, Александър Греъм Бел." Плочата се пази сред едни от най-ранните записи, съхранявани в института "Смитсониън", който ръководи Националния музей за американска история. Гласът на Бел е записан на крехкия диск на 15 април 1885 г. в неговата лаборатория "Волта" във Вашингтон.

Освен че произнася името си, той изброява поредица от номера и цитати от пиеси на Шекспир. Записът вече е качен онлайн. "Да разпознаем гласа на Александър Греъм Бел е голям момент в изучаването на историята. То обогати това, което знаем за края на ХIХ век, кой е говорел, какво е казвал и как го е казвал", коментира директорът на музея Джон Грей. Понеже восъчните грамофонни плочи са твърде крехки и напукани, за да бъдат пускани на грамофони, чийто иглички чисто и просто биха унищожили плочата, изследователи разработват модерна алтернатива. Учените към Конгресната библиотека и националната лаборатория "Лоурънс Бъркли" използват светлина и 3D камера, за да превърнат надрасканата преди 128 години пътечка в звук.

Докато работи като преподавател по физиология на говора в Бостънския университет, Бел получава през 1876 г. патент на САЩ No 174,465, описващ "метод и апарат за предаване на говор и други звуци по телеграфа с помощта на електрически вълни". Фактически става дума за телефон. В същата година той създава и първия микрофон, който обаче представлява течен телефонен предавател и не е особено практичен. Освен това Бел работи по използването на светлинни лъчи в телекомуникациите - направление, впоследствие довело до създаването на влакнесто-оптичните технологии.