Българските циркови артисти и акробати са оставили златна следа в историята на славния американски цирк "Ринглинг брадърс" и "Барнъм и Бейли", който спира представленията си след 146 години. Но техният възход е белязан от смърт, трагедии и дори федерално преследване.

Циркът, известен със слогана си „Най-великото шоу на земята", вдъхновен след участие в спечелил награда "Оскар" в едноименен филм през 1952 г., ще се сбогува с публиката си през май 2017 г.
„След много оценки и обсъждания семейството ми и аз взехме трудното бизнес решение циркът да даде последните си представления през май", казва в изявление Кенет Фелд, директор на компанията „Фелд Ентъртейнмънт", която управлява цирка от края на 60-те години. От съобщението става ясно, че зрителските посещения рязко спаднали, след като през май 2016 г., след дългогодишни правни спорове със защитници на правата на животните циркът прекрати шоутата си със слонове. Животните бяха изпратени в център за защита на слоновете в щата Флорида.
Защитници на животните приветстваха новината за затварянето на цирка. ПЕТА от десетилетия провеждат кампании срещу представленията с различни животински видове в цирка.

А човекът, който се грижи за слоновете по време на тяхното участие в представленията, е българинът Алекс Петров. Той казва, че животните са част от неговото семейство и се грижи за тях така, както и за децата си. "Те не могат да ти кажат "Боли ме коремът", така че аз трябва да разбера това от тяхното поведение, казва Алекс. - Чрез определени движения и поведение разбирам, че не им е комфортно. Аз приемам, че съм тук, за да ги защитя и това е връзка, която е  същата като тази в дивата природа. Заради това те ме приемат като техен водач. В природата водачът казва - ОК, сега ще вървим и те вървят. По същия начин е и тук. Така градим тази връзка тук, грижа се за тях, но им казвам и кога е време да се върви, да се работи, да се играе."

Алекс Петров казва, че думите на протестиращите срещу тях са обидни. Някои дори плюят по него и колегите му.

Родителите на Петров идват в САЩ като акробати за "Ринглинг брадърс" и той израства покрай трупата. От малък помага в грижата за животните и постепенно управата на цирка му поверява целия отдел, който се занимава със слоновете. "Когато бях малък, се страхувах от тях, защото не знаех какво биха направили, но ме впечатляваше начинът, по който се движеха, казва Алекс. - Винаги ми се струва, че е на забавен каданс, но всъщност те са много бързи." Българинът казва, че слоновете имат свои характери и неща, които харесват и които не.

Но животните не са единствената отговорност на Алекс в шоуто "Built to Amaze". Заедно със съпругата си украинката Виктория имат акробатичен номер във въздуха, но това, което вдига адреналина на българина, е номерът му с мотор. Алекс прави номера с него върху опънато въже под купола на цирка.

"От дете имах мотори и винаги се опитвах да ги направя по-бързи, разказва Алекс. - През последните седем години обаче успях да сложа мотора на въжето във въздуха и да правя номера с него. Не е страшно, ако си внимателен. Опасности има навсякъде, не само в цирка. За нас е просто пореден ден в офиса."

Опасностите в цирка обаче бележат съдбите на няколко българи. През май 2014 година българската гимнастичка Виктория Медейрос пострада при инцидент с трупата на „Ринглинг брадърс" в Провиденс, Род Айлънд.

Само за секунди представлението се превръща в кошмар. Осем жени акробати, сред които и 35-годишната Виктория, се държат във въздуха само за косите си на нещо, което наподобява човешки полилей. Изведнъж конструкцията пада на манежа пред очите на 4 хиляди зрители, много от които деца. Те първоначално мислят, че това е част от номера.

Девет циркови артисти са сериозно ранени при падането. Сред тях е и танцьор, намирал се под платформата.

Номерът се казва „Косите на Медейрос" и е кръстен на българката Виктория и нейния съпруг бразилеца - Андрей Медейрос.

Нараняванията на българката не са фатални, но тя претърпява няколко операции, а лекарите й слагат специална шина.

Виктория е възпитаничка на местната школа по художествена гимнастика в Добрич и на наставничката Благовеста Гецова. Още от дете Вики е била сред най-перспективните състезателки и всички й предричат бляскаво бъдеще. По-късно завършва НСА и заминава за Америка. Покрай работата си в цирка се запознава и със съпруга си Андрей, с когото имат 8-годишен син Кристофър.

Според властите част от оборудването дало дефект - точно тази част, която държи платформата. Това е 5-инчова D-образна скоба, която се нарича карабинер. Тя се счупила на три парчета. Засега не е ясно дали причината е заради дефектен карабинер или заради начина, по който е бил поставен. Гимнастичките заведоха дело срещу цирка.

Това не е първият инцидент с наша гимнастичка по време на представление на „Ринглинг брадърс" в Америка. Деспина Кехайова, звездното момиче на световноизвестната циркова трупа Кехайови, загина през май 2004 г., след като падна от 9 метра на манежа при изпълнението на коронния си номер - въздушен балет, хваната само за дълъг шифонен шал. Тя полетяла към земята, след като въжето, с което шалът бил завързан за металния прът, се скъсало. Деси била откарана с линейка в болница в гр. Сейнт Пол, щата Минесота, където 7 часа по-късно починала.

Деси остави вдовец съпруга си Иван, с когото се запознават в цирка. Двете й деца - син и дъщеря - тогава на 5 и 8 години, осиротяха. Тя е записана два пъти в Книгата на рекордите на Гинес - 15 години държи рекорда за най-много завъртени едновременно обръчи. През 1991 г. тя задържа върху тялото си 102 обръча и веднага е вписана в „Гинес".

Деси е по-голямата дъщеря на цирковите легенди Георги и Ани Кехайови, също играли под купола на "Ринглинг брадърс".

Георги Кехайов, покойният вече доайен на цирковата династия, е първият, вписан в „Гинес" с пирамида от 7 човешки ръста. Той е в основата на пирамидата, издигната пред 28 хиляди души в Медисън Скуеър Гардън. „За първи път Силвио Ласков (племенник на Кехайов) се изстреля във въздуха на 11,5 метра височина и постигна салтомортална колона от 7 човешки ръста. Още същата вечер вестник „Дейли нюз" беше поместил снимки", разказва легендата на манежа. Трупата има Сребърен клоун от фестивала в Монте Карло и сребърен медал от световната циркова олимпиада в Белгия, като не спира да работи в „Ринглинг", най-големия цирк в света, базиран в САЩ.

Максимъс Гарсия, синът на по-малката сестра на Деси Гери, продължи семейната традиция. На 5 годинки той влезе в Книгата на рекордите като най-малкия моторист, който прави лупинги с 40 мили (около 70 км/ч) в час в Глобуса на смъртта. Впечатлени от постижението му, от „Ямаха" му подариха машина по мярка. Всички наследници на фамилията Кехайови продължават традицията под купола на "Ринглинг брадърс". Но не още дълго. Последното представление ще е през май тази година.

Във време, когато децата са привлечени от електронни игри, таблети и герои от интернет, циркът изглежда не събира достатъчно почитатели. А и след спирането на номерата със слонове продажбата на билетите драстично намаляла. Въпреки това Скот О'Донъл от Световния музей на цирковото изкуство казва, че циркът завинаги ще остане част от американската история. „Циркът е невероятна част от американската култура. Нито една друга форма на забавление не е въздействала върху американската култура като цирка. В разцвета на цирка при пристигането му в някой град са затваряли училищата, работниците са били пускани от работа. Било е като национален празник", посочи Скот О'Донъл.