Върховният съд на САЩ отхвърли оспорването на Закона за здравните грижи, познат като „Обамакеър“. Съдиите оставиха целия закон непроменен. Основните разпоредби на закона включват защита за хората с хронични заболявания, набор от безплатни профилактични услуги, разширяване на програмата Medicaid, която позволява на хората с по-ниски доходи, включително тези, които работят на минимална заплата, да имат здравни осигуровки. Неуспехът да бъде отменен Законът за достъпни грижи, както републиканецът Тръмп, обеща да направи многократно, беше едно от най-горчивите разочарования на бившия президент.

Тръмп критикува разходите за здравеопазване и покриването на лечението съгласно закона Обамакеър и обеща още в предизборната си кампания през 2016 г. да го замени с различен здравноосигурителен план. Още в първите си дни като президент, Джо Байдън подписа указа за здравеопазването, с които възстанови Закона за достъпните грижи в състоянието, в което бяха преди Тръмп да стане президент и да направи промени, които направиха програмите недостъпни и по-трудни за участие.

Тръмп поиска да го отмени в разгара на пандемията

През юни миналата година, в разгара на COVID-пандемията, администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп поиска от Върховния съд да отмени "Обамакеър", предоставящ здравна застраховка на десетки милиони американци. Това е третият съдебен иск срещу закона.

Според "Обамакеър" милиони американци трябва да си купят здравна застраховка или ще бъдат глобени. Но през 2017 г. Конгресът премахна глобата за хора, които не могат да си купят - известно като индивидуално задължение, премахвайки ключова част от политиката на бившия президент Барак Обама. Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси осъди действията на администрацията на президента Доналд Тръмп и ги определи като "акт на неизмерима жестокост" по време на пандемията. Тя предупреди, че 130 милиона американци със съпътстващи заболявания могат да бъдат засегнати, а 23 милиона граждани могат да останат без здравна застраховка.