Дебатът за мястото на коридата в испанската култура и общество се поднови, след като Върховният съд на страната постанови, че управляваното от социалистите правителство е сгрешило, като е изключило коридата от списъка със събития, достъпни за младите хора чрез схема за безплатни културни ваучери. Въведен миналата година, bono cultural joven (ваучер за младежка култура) дава право на испанците, навършили 18 години, на надбавка от 400 евр – половината от които могат да бъдат изразходвани за посещение на културни събития като фестивали, концерти, пиеси, изложби и филми. Решението на правителството да пропусне бикоборството от списъка с културни събития на живо обаче разгневи Fundación del Toro de Lidia, организация, посветена на защитата и популяризирането на дейността. Президентът на фондацията Викторино Мартин каза, че бикоборството е една от „най-отличителните културни изяви“ в Испания и описа изключването му от схемата като „културна цензура и атака срещу свободата“.

Организацията отнесе въпроса до Върховния съд, който отмени решението на правителството във вторник, постановявайки, че не е имало оправдание за пропускането на бикоборството в списъка с културните събития.

Съдът отбеляза, че бикоборството е обявено за част от „културното наследство“

на Испания съгласно закон от 2013 г., добавяйки, че неговите „културни, исторически и художествени аспекти“ са получили правно признание. Мартин каза, че решението на съда е „страхотна новина“, като заяви пред радиостанция Cope: „Това, което казва това решение, е, че един лидер в тази страна – независимо от вкусовете и идеологията му – трябва да се подчинява на закона. Има закон, който защитава бикоборството и който задължава властимащите да го насърчават. Това, което видяхме в този случай, беше много ясно изключване поради идеологическо сектантство." Изабел Диас Аюсо, десен, популистки президент на региона на Мадрид, също отпразнува решението, като каза, че коридата е част от културата на Испания и не трябва да търпи дискриминация поради „идеологически пристрастия“. В сряда източници от испанското министерство на културата казаха пред El País, че решението на съда ще бъде спазено и че бикоборството ще бъде включено сред дейностите, достъпни чрез тазгодишната ваучерна схема. Противниците на коридата видяха решението като още една стъпка назад. Серхио Торес, генерален директор по правата на животните в испанското министерство на социалните права, каза, че решението на съда

показва необходимостта от отмяна на законодателството, защитаващо бикоборството

„Върховният съд принуждава правителството да субсидира коридата чрез ваучер за култура“, написа той в Twitter. „Борбата с бикове беше обявена за испанско културно наследство със закона от 2013 г. Време е да отменим този закон, така че бикоборството никога да не бъде класифицирано като културно наследство. " Журналистът и писател Педро Валин предположи, че този ход може да има обратен ефект предвид намаляващата популярност на коридата в Испания. „С решението си относно бикоборството Върховният съд ненужно придвижи законодателството, което ще забрани фестивалите на биковете, вместо да ги остави да изчезнат постепенно, защото никой не иска да плаща за тях“, написа той в Twitter.

Броят на фестивалите също намаля след финансовата криза в Испания през 2008 г. В годината преди това в Испания са проведени 3651 събития с бикове. До 2019 г. броят им е намалял повече от половината до 1425 годишно. Съобщава се, че секторът на бикоборството в Европа е претърпял загуби от над 150 милиона евро по време на пандемията от Covid, тъй като печеливши събития, като годишното надбягване на бикове в Памплона, са били отменени. Канарските острови забраниха коридата през 1991 г. Въпреки че Каталуния последва примера през 2010 г., забраната беше отменена от конституционния съд на Испания шест години по-късно.