След триседмична проверка на случая с неправомерната глоба за паспорт на Павел Урумов, която му налагат в консулството в Чикаго, от външно министерство ни изпратиха отговор. В него те казват, че сигналът е основателен и се касае за "неправилно прилагане на законовите норми от съответните служители в консулската служба в Чикаго". От МВнР обаче отричат това разминаване между законовите норми и практическото им прилагане в Чикаго, както и в консулството ни в Атина, да е продължило с години - за което алармираха наши читатели. От Външно твърдят още, че са изпратили ясни инструкции до консулствата как се прилагат глобите. Всичко това обаче е лъжа. 

След като в BG VOICE разказахме случая на Павел Урумов, който наскоро получи глоба от 55 долара за това, че е закъснял с подновяването на паспорта си, изтекъл през 2011 г., още много наши читатели ни изпратиха подобни сигнали. Това се е случило и на Фьодор Стоев от Атланта. През 2014 г. той си подновява изтеклия през 2011 г. паспорт, за което е глобен. Стоев ни е изпратил и квитанцията за платеното наказание.

София Цонев от Чикаго също ни каза, че е глобена 55 долара през март т.г. за изтекъл през февруари 2014 година паспорт.

Законът за административните наказания и нарушения обаче казва, че глобите имат давност от 12 месеца след установяването на нарушението. А това за международните паспорти става 3 месеца след тяхното изтичане. В този срок трябва или да върнем документа в МВР или в консулството, или да го подновим.

Практиката да се налага глоба за изтекъл паспорт, независимо кога е станало това, в консулството ни в Чикаго е от години. Това не отричат от службата, а и разказите на нашите читатели и документите, които ни пращат, го показват. Сега от Външно лъжат, че става дума за единичен случай и

обещават да върнат парите от глобата

на нашия читател Павел Урумов. За да стане това, той трябва да подаде молба в консулството. Оттам обаче ни съобщиха, че нямат указания за това и чакат МВнР да им съобщи резултатите от проверката по случая. Интересното е, че Външно прати отговор за случая на BG VOICE още преди седмица, но не са съобщили на дипломатите и служителите в Чикаго за нея.

От министерството отричат това да е практика и в консулството ни в Атина, но нашият читател Марина Димова ни съобщи, че и тя е платила глоба. Наш разговор с консулството там пък потвърди, че и те от години имат практика да налагат наказанието, което е 50 евро в Европа, независимо кога е изтекъл срокът на паспорта.

Сега от Външно се опитват да прехвърлят вината върху консулския служител в Чикаго, който е издал глобата. Но през последните 4 години в града с най-много българи се извъртяха осем консули, които се занимаваха с административното обслужване. Всеки един от тях е минал курс точно преди да замине за мисията си зад граница. И нито един от тях не е бил запознат с правилото за 12-месечната давност за глобите.

От МВнР потвърждават, че са неправомерни, но отричат това да е дългогодишна практика и да се случва на други места. Истината е, че не е ясно колко от общо 90-те ни консулства по света са запознати с ясното прилагане на закона, въпреки че МВР пък от години праща съобщения до медиите, с които напомня на гражданите да си върнат паспортите и че няма да ги глоби, ако са изтекли преди повече от година. МВР е институцията, която издава документите, а служителите  в консулствата действат като техни представители зад граница.

Казусът всъщност поставя много сериозни въпроси, защото, както казват и нашите читатели - "не сме за 50 долара". Това е поредният случай, в който липсва ясна комуникация между институциите и как те имат различно прилагане на един и същ закон. Но по-тревожното е, че служителите, изглежда, не приемат оплакванията на гражданите сериозно и те трябва да се жалват по медиите, за да получат резултат. И когато се установи решение, по-горните нива на властта се опитват да си измият ръцете с възможно най-нискостоящия служител, който да поеме вината. Този път обаче Външно бяха хванати по бели гащи.