Европейските летища са в разгара на поредното натоварено лято, тъй като броят на пътниците в световен мащаб се възстановява до нивата отпреди пандемията, докато авиокомпаниите и летищният персонал продължават преговорите за повишаване на заплатите.

Туристическата индустрия е в повишена готовност за смущения, след като миналата година пиковият сезон в Европа беше засегнат от отменени полети, което доведе до хаос на летищата.

Според предупрежденията на Евроконтрол, който управлява европейското въздушно пространство, това лято проблемите с контрола на въздушното движение вероятно ще бъдат слабо място.

Ето обобщение на последните събития:

Един от синдикатите на Евроконтрол обяви шестмесечен период, в който може да се проведат стачни действия в оперативния център на мрежовия мениджър, който контролира трафика в европейското въздушно пространство, съобщи паневропейската организация на 7 юли.

Профсъюзът не е определил конкретни дати за стачка.

Белгия

Пилотите на Ryanair в Белгия ще стачкуват на 15 и 16 юли с искане за по-високи заплати и по-добри условия на труд, съобщи техният профсъюз на 7 юли.

Стачката може да засегне около 140 полета от летище Шарлероа, но все още не е ясно колко пилоти ще се присъединят и колко полета ще трябва да бъдат отменени.

Великобритания

Около 950 работници на британското летище № 2 Гетуик, включително наземен персонал, служители по обработка на багаж и служители по регистрация, ще стачкуват поради спор за заплащане от 28 юли до 1 август и от 4 до 8 август, съобщи профсъюзът Unite на 14 юли.

Опасенията за закъсненията на контрола на въздушното движение вече накараха EasyJet да прекрати 2 % от лятното си разписание на полети на 10 юли, което засегна плановете за почивка на 180 000 клиенти. Авиокомпанията отмени 1700 полета, предимно от Гетуик, до края на юли и август.

На летище Бирмингам около 100 служители по сигурността и техници на терминали ще започнат непрекъснати стачни действия от 18 юли. Стачките ще се отразят сериозно на сигурността и поддръжката на терминалите на летището, което ще доведе до закъснения на полетите, заявиха от Unite.

Франция

Повтарящите се стачки на органите за контрол на въздушното движение (КВД) във Франция, свързани с плана на президента Еманюел Макрон за повишаване на пенсионната възраст, доведоха до закъснения и ограничаване на полетите в цялата страна, което доведе до по-голямо претоварване на въздушното пространство в Европа.

Ryanair, която поиска от Европейската комисия да защити полетите от прекъсването на стачките, отмени повече от 900 полета през юни главно поради стачките на френския УВД.

Италия

Няколко профсъюза обявиха стачка на летищния персонал в цялата страна на 15 юли във връзка с преговорите за нов колективен договор. Ръководителите на въздушното движение, служителите, обслужващи багажа и персонала за регистрация, както и италианските пилоти на Vueling ще излязат на протест между 10 и 18 ч. местно време. Пилотите и стюардесите на Malta Air ще се присъединят към тях от обяд за четири часа.

В разговор с италианските медии министърът на транспорта Матео Салвини заяви, че компаниите и работниците ще се срещнат през следващата седмица, за да продължат преговорите.

Компанията за контрол на въздушното движение ENAV потвърди, че няма да има стачки в италианския сектор на въздушния транспорт между 27 юли и 5 септември поради изключението за летния сезон, предвидено в нормативната уредба на отрасъла.

Португалия

Easyjet отмени 350 полета, пристигащи или заминаващи от Португалия, преди стачката на кабинния персонал на 21-25 юли, съобщи профсъюзът на летателния персонал в гражданската авиация SNPVAC. Това ще бъде третата стачка на синдиката от началото на годината.

Испания

Пилотите в регионалната авиокомпания Iberia Air Nostrum, които стачкуват всеки понеделник и петък от 27 февруари, започнаха ежедневна безсрочна стачка от 6 юни на фона на спор за заплащането. От 14 юли Iberia съобщи на уебсайта си, че някои маршрути на полетите може да бъдат засегнати.