След критичния доклад на Европейската комисия за България от вчера, критикуващ остро безконтролността на главния прокурор и политическата намеса в медиите, днес Европейският парламент готви втори шамар за страната ни.
Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) се очаква да гласува тази вечер проекторезолюция с настояване Еврокомисията да изрази съпричастност с протестите в България.
В документа за България са записани нови критики, констатации и предложения, от които става ясно, че Европейският съюз променя трайно оценките си за страната. В проектарезолюцията за България се казва, че постоянният отказ от съобразяване с основните ценности на ЕС е заплаха за Общността. Допълва се, че в страната се наблюдават изказвания с реч на омразата, включително от членове на правителството и депутати, защитени от законово преследване по този повод със своя имунитет, пише БТА.
Отправя се призив за задълбочено разследване на съобщенията, свързани със съмнения за корупция в страната и се посочват конкретни примери. Отчита се, че според оценки на международни организации състоянието на медиите в нашата страна се влошава и се множат посегателствата срещу журналисти.
Предлага се ЕП да изрази съпричастност с протестите за справедливост, прозрачност, отчетност и демокрация. Посочва се, че правосъдната система у нас не е достатъчно независима и се отбелязват препоръките на Съвета на Европа за повишаване на отчетността на главния прокурор. Изразява се загриженост от обсъждането на промени в изборните правила непосредствено преди следващите избори.
Проектът е изготвен от председателя на ЛИБЕ - испанския социалист Хуан Фернандо Лопес Агилар. Като основание се посочва обмяната на мнения, направено от членовете на мониторинговата група за България на 28 август в Европейския парламент. Тогава премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Иван Гешев отказаха да се явят и пратиха заместници.
Гласуването на проекторезолюцията става само ден след като Еврокомисията огласи докладите за върховенството на закона в страните членки на съюза.
България е критикувана за борбата срещу корупцията по високите етажи на властта, липсата на отчетност на главния прокурор, както и за липсата на прозрачност при собствеността на медиите и атаки срещу журналисти.
Еврокомисарят за прозрачността и ценностите Вера Йоурова обяви, че мониторингът над страната ни ще продължи докато необходимите реформи не бъдат завършени.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.