Доскорошните коалиционни партньори от БСП, „Продължаваме промяната“, „Има такъв народ“ и „Демократична България“ правят втори опит за сформиране на кабинет, след като в понеделник президентът Румен Радев връчи третия мандат на левицата. На 8 юли номинираният за премиер от ПП Асен Василев върна неизпълнен първия мандат, след като не успя да събере подкрепата на 121 депутати, а седмица по-късно същото стори и ГЕРБ, които върнаха проучвателния мандат още при връчването му и настояха за предсрочни избори. Третият мандат беше приет от председателя на ПГ на „БСП за България“ Георги Свиленски, който заяви: „Искам да ви уверя, че ще положим всички усилия да създадем работещо правителство“. Веднага след това лидерът на социалистите Корнелия Нинова обяви, че партията й ще разговаря с всички парламентарни сили без ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. По думите й в центъра на коалиционните преговори ще бъде поставена

новата програма

изработена от коалиционните партньори, когато ПП получи първия мандат. „Първото нещо, което ще направим, е да сложим на масата на разговорите изработената програма от трите партии преди две седмици. Защото тя е обединяващото между трите партии, но и е възможност за подновяване на досегашните отношения с партньорите ни в правителството“, каза Нинова. „За нас приоритет е социалната политика, бяхме и досега социалният стълб на правителството, ще останем такива и в преговорите, и в бъдещо правителство“, допълни тя и уточни, че министрите в кабинета ще станат ясни, след като бъде постигнато съгласие между партиите за подкрепа на програмата.

Левицата предприе и нов кръг от консултации като последен опит за съставяне на правителство в рамките на 47-ото Народно събрание. Първата среща във вторник с „Продължаваме промяната“ завърши с позитивни послания и от двете страни, но и с ултиматум.

„Единственото условие

което ние поставихме, е да има работещо антикорупционно мнозинство в парламента, което да се докаже, като по време на преговорите се приеме законът за КПКОНПИ и се избере Бойко Рашков за шеф на Комисията за противодействия на корупцията. Оттук нататък БСП водят разговори с останалите партньори и ще ни държат информирани“, посочи вицепремиерът в оставка Асен Василев след срещата. Той уточни, че двете партии не са обсъждали нито кой да бъде предложен за премиер, нито каквито и да било други постове и назначения в Министерски съвет. Вътрешнопартийни разговори по тези теми също не били водени.

Условието на ПП обаче не се хареса на ГЕРБ.

Още при връчване на мандата от най-голямата опозиционна партия заявиха, че няма да подкрепят правителство с мандата на БСП, в случай че се стигне до гласуване в Народното събрание. „Вървим към предсрочни избори и няма нужда да се губи парламентарно време“, каза председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя обаче предупреди, че ако настоящият министър на вътрешните работи в оставка Бойко Рашков бъде избран за шеф на антикорупционната комисия, това ще означава

война с ГЕРБ

Атанасова призова социалистите да не се „подчиняват на рекета и изнудването на „Продължаваме промяната“ и да започнат „възстановяването на нормалния политически диалог“.

Втори опит

„Бойко Рашков упражни терор върху избирателите в предишните две изборни кампании. Бойко Рашков извърши незаконни арести на лидери на опозицията, обявени от българския съд за незаконни. Бойко Рашков се превърна в символ на милиционерския произвол и антидемократичен терор, който Кирил, Асен и компания се опитват да установят в България, и то в 21-ви век“, заяви Атанасова. БСП продължи преговорите с „Има такъв народ“, въпреки че още преди това призна, че постигането на компромис между тях и ПП ще бъде трудно. След разговорите от ИТН обявиха, че имат почти пълни съвпадения в управленската програма с БСП, но разговори за структура и персонален състав на Министерски съвет все още не са водени. Засега не е ясно дали в „Има такъв народ“ са склонни на отстъпки, след като първоначално председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов заяви, че няма да подкрепят кабинет, в който са Кирил Петков и Асен Василев, а по-късно обяви, че

„червени линии“ нямат

Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък заяви, че управленската програма е одобрена и от ИТН, а ако се стигне до разногласия по отношение на състава на бъдещия МС, от левицата отново ще водят разговори в търсене на решения. Христо Иванов от ДБ също обяви готовността на партията си да води преговори с БСП, но решение ще вземат едва след като научат името на предложението им за премиер. „Ако БСП ни поканят на среща, ние среща ще проведем, но реалните преговори ще преценим дали можем да ги водим, едва след като има излъчен кандидат-премиер, което означава, че е намерена формула, която да реши противоречията между „Продължаваме промяната“ (ПП) и „Има такъв народ“, и вече ще знаем, че мандатът е реално на ПП, т.е. ПП са припознали възможността да потърсят подкрепа за свой кандидат за премиер и ние ще почнем разговорите по съдържание с него или нея“, уточни Иванов и посочи, че ДБ не са против предложението Асен Василев да е премиер.


В какъв срок БСП трябва да излъчи кандидат за премиер и състав на правителство?

Втори опит

В Конституцията на Република България не е записан срок, в който третият мандат трябва да бъде изпълнен или върнат. Тълкувателно решение от 1992 година обаче определя като разумен 7-дневния срок и при третия мандат в името на равнопоставеност с предишните два. „В досегашните случаи винаги те са заявявали в 7-дневен срок проект за правителство със структура, както и кандидат за министър-председател, едновременно. Досега, като се започне от Беров с мандата на ДПС, съответната парламентарна група е представяла както кандидат за министър-председател, така и цялостен състав на Министерски съвет и структура, но доколкото разбирам, ще се наложи този път друго тълкуване на конституцията – то е в духа на мотивите на решение Номер 20. Най-вероятно парламентарната група на БСП първо ще излъчи кандидат за премиер, пък след това ще му се даде още 7-дневен срок да предложи състав и структура на МС“, заяви проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия. Реално БСП получава за трети пореден път третия мандат, както това вече се случи и в предишните два парламента. Ако той не бъде изпълнен, президентът Румен Радев ще трябва да разпусне 47-ото Народно събрание, да назначи четвъртото си служебно правителство и да насрочи нови предсрочни избори за началото на октомври, както сам обяви, че е най-разумно като време.