България има нов кандидат за премиер - Николай Денков от "Продължаваме промяната". Политиците казват много неща, но има няколко фактора, които те не могат да променят. А точно тези фактори ще определят успеха или неуспеха на този опит. Какво следва сега? Формалният отговор звучи така: Опит за “кабинет на малцинството” с мандат на “Продължаване промяната”, в сътрудничество с “Демократична България” и с кандидат-премиер проф. Николай Денков. За да се случи това, е необходимо достатъчно партии и депутати да поискат то да стане. Но не стига само желанието. Много по-важни се оказват на пръв поглед скучни неща като числа и процедури. И от тях също зависи какво следва.
Възможен ли е успех с втория мандат
Според конституцията по право вторият мандат отива в “Продължаваме промяната” (ПП) - или втората по големина парламентарна сила. Още в четвъртък от партията номинираха проф. Николай Денков за кандидат-премиер. Името му е консултирано с партньора за “правителство на малцинството” - “Демократична България”. В срещата са участвали още лидерката на БСП Корнелия Нинова и “Български възход” с лидер бившия служебен премиер Стефан Янев.
Какво означава правителство на малцинството
Кабинет на малцинството означава правителство, зад което не стои политическо мнозинство от 121 народни представители. Веднъж избрано с повече от половината присъстващи депутати при гласуването, то разчита на по-малък брой депутати и на “плаващи мнозинства” за реализация на политики. Такъв беше случаят с кабинета "Орешарски" през 2013 г., но тогава недостигна само 1 глас до 121 или до пълно мнозинство. Първият кабинет на Бойко Борисов през 2009 г. също е пример - партията имаше 91 депутати и управляваше с плаващи мнозинства в различни конфигурации. "Продължаваме промяната” и “Демократична България” имат общо 73-ма народни представители. При вариант, че преговорите с БСП и “Български възход” бъдат успешни - вече четирите формации имат общо 109 народни представители. Подкрепа може да се очаква от независимия Явор Божанков - той беше изключен от БСП. С това не достигат 11 гласа до 121, колкото са необходими за избор на правителство, ако всички народни представители са в пленарната зала при гласуването. На ГЕРБ-СДС не достигнаха 8 гласа в сряда. За подкрепа от БСП се очаква друго условие - приемане на ветото на Румен Радев над промените в Изборния кодекс. От “Продължаваме промяната” казаха, че запазването на машинното гласуване е приоритет и условие да предложат за гласуване правителство. Вносител на промените в изборните правила за връщане на хартиената бюлетина е БСП, които Радев върна, а за приемането на спорните изменения в Изборния кодекс и обезсмислянето на машинния вот партията на Корнелия Нинова беше в тематично мнозинство с ГЕРБ и ДПС. До момента от БСП не са се отказали от измененията в Изборния кодекс, които гласуваха.
Кога президентът ще връчи втория мандат
Последователността и целият процес по връчване на проучвателни мандати са уредени в Конституцията. В нея няма срок, който да задължава държавния глава Румен Радев кога точно да връчи втори мандат за формиране на кабинет след провала на първия. Самият Радев до момента не е дал конкретен отговор кога ще извика номинирания за премиер проф. Николай Денков от “Продължаваме промяната”, за да му връчи официално папка.
А ако се стигне до третия мандат?
Ако от ПП и ДБ не успеят с "правителство на малцинството", Румен Радев трябва да избере кога и на коя от останалите формации - ДПС, БСП, "Демократична България", "Български възход" или "Възраждане" - да връчи последния трети мандат. От "Български възход" на Стефан Янев са казвали, че са готови на преговори "с всички" при такъв сценарий. На тема "трети мандат" конкретни заявки до момента са дошли само от ГЕРБ. Една от тях е с автор депутата от партията и бивш министър на здравеопазването Костадин Ангелов, който каза в сряда, че ГЕРБ "може да подкрепи мандат на "Демократична България". Другата дойде преди гласуването на първия мандат. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че партията му би подкрепила кабинет с третия мандат, ако кандидат-премиер е отново проф. Габровски, заедно със събрания екип за министри.