Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет образува дисциплинарни производства срещу четирима прокурори и трима следователи заради тяхната роля в аферата "Осемте джуджета".

Образуването на дисциплинарките бе поискано след разпоредената от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с аферата.

ВСС ще проверява следователите в следствения отдел към Софийската градска прокуратура Нели Тодорова, Светлана Стоянова-Вайзе и Петранка Рабаджиева. Замесените прокурори са Ивета Маркович от Окръжната прокуратура в София; Дилян Деянов - прокурор от Окръжната прокуратура в Перник; Мирослав Илиев от Окръжната прокуратура в Бургас и Кирил Пейчинов - прокурор във Военно-окръжната прокуратура в София, съобщава БТА.

Всички изброени магистрати са работили към закритата вече Специализирана прокуратура, където протече целият случай с "Осемте джуджета".

Борислав Сарафов коментира пред Прокурорската колегия, че е направил предложения за образуване на дисциплинарните производства, след като са открити тежки нарушения и бездействие от страна на тези магистрати, което е увредило авторитета на прокуратурата.

Досега прокурор Дилян Деянов е единственият магистрат, обвиняем заради действия по разследването. Той ще отговаря за длъжностно престъпление, защото бе върнал голямо количество златни монети, собственост на Явор Златанов. Той е основният потърпевш от аферата "Осемте джуджета".

Делата срещу него започват след като баща му Илия Златанов търси помощ от някогашния следовател Петьо Петров-Еврото заради спор със сина си. Двамата са съдружници във фабриката за производството на асансьори "Изамет". Петьо Еврото и бившата му съпруга Любена са обвиняеми за укриване на златните монети.

След като бившият следовател се "включва", Златанов-син е арестуван, а от сейфовете му са иззети няколкостотин хиляди евро плюс стотици златни монети с общо тегло от около 35 килограма. По-късно ценностите са върнати, но не на обвиняемия, а на баща му. Той обаче твърди, че златото не стига до него, а е взето от бившата жена на Петров – Любена Павлова. Тя също е обвиняема заедно с някогашния си съпруг. Обвинения обаче няма срещу прокурора Пейчинов, който също на няколко пъти връща златни монети.

Къде са иззетите от Златанов-син монети към днешна дата не е ясно. Баща му твърди, че Петров и хората около него са намерили фалшиви фактури за покупка на златото от австрийски дилър, за да могат да оправдаят искането за връщането им.

Докато е в ареста Явор Златанов се разболява тежко и се налага единият му бъбрек да бъде изваден. През цялото време върху него е оказван натиск да се откаже от фирмените си дялове и в "Изамет" да бъде приет нов съдружник – боксьорът Кристиян Христов, приближен на бившия следовател Петров. В крайна сметка Златанов-син склонява и документите са подписани в болница "Лозенец", докато чака хемодиализа. Баща му също е заведен там. Формално в болницата се провежда общо събрание на дружеството. Само преди няколко дни то бе обявно за нищожно в съда.

Нарушенията по делото "Осемте джуджета" са известни на бившия главен прокурор Иван Гешев още през 2020 г. Тогава е извършена проверка и му е представен доклад от прокурор от Върховната касационна прокуратура. Гешев не предприема никакви мерки. Едва след като начело на държавното обвинение застана Сарафов по този казус се появи раздвижване.