Всяко второ престъпление в Българие е извършено от неграмотен. Това поакзват данните, събрани в Стратегия за превенция на престъпността (2021-2030 г.), чийто проект ще бъде внесен в сряда за разглеждане в Министерски съвет. Стратегията е поставена за разглеждане в първа точка на дневния ред.

В анализа по изтотвянето й, експерите съобщават страховити факти за престъпността в България. Всяко второ престъпление и най-вече тези от битов характер е извършено от неграмотен човек или общо взето 55% от регистрираните конвенционални престъпления.

По-притеснителното е, че този процент нараства.

Престъпниците, с начално оборазование, регистрирани в масивите на МВР държат дял от около 11% от престъпленията, с основно – около 13%, със средно 17%, с висше са под 2%. Околко 5% от престъпленията са извършени от ученици.

Друг фактор, който допринася за извършването на престъпленията е злоупотребата с алкохол. Той се проявява особено при насилствените престъпления. От лица в нетрезво състояние се извършват средно 17% от разкритите престъпления. Констатира се, че и процента на лицата, извършили престъпления

в състояние на наркотична възбуда нараства.

Важен е и фактът, че лицата, склонни към употреба на наркотични вещества и/или техни аналози в действителност представляват сериозна заплаха за живота и здравето на гражданите, поради неконтролируемост на поведението, независимо от преследваните цели. Териториалната структура на престъпността сочи, че повече от 70 % от престъпленията се извършват в градовете, по-малка част – в селата, вилните зони и извън населените места. Над половината от конвенционалните престъпления са извършени на обществени места.