Българските власти все още не разполагат с официални документи от румънската страна за причините, поради които са бии задържани българските рибари там.
Три български кораба с общо 10 души екипаж бяха задържани в четвъртък вечерта с мотива за незаконен улов на акули. Рибарите ни се завърнаха у нас без повдигнати обвинения, но корабите им останаха на пристанището в Констанца.
Все още няма конкретика дали и каква санкция евентуално ще им бъде наложена. Според служебния защитник на единия от капитаните, максималното наказание за незаконния улов в Румъния е в размер на 100 000 лева.
„Все още не сме получили официален документ, с който да стане ясно на каква основа рибарите са били задържани. Разполагаме с неофициална информация, според която е повдигнато обвинение срещу тримата собственици на корабите, но липсва референция на базата на кое законодателство те са били задържани“, заяви в понеделник служебният заместник-министър на земеделието Георги Събев.
Той проведе среща с представители на рибарската общност.
„Имаме информация за задържана суровина, рибни запаси. Добрата новина е, че капитаните на корабите са вече в България“, каза още Събев.
По думите му все още не е ясно дали и какви обвинения са повдигнати на българите, но увери, че държавата ще направи всичко възможно да защити интересите им. Събев даде и подробности около задържането:
"Български риболовни кораби са изпълнявали дейност риболов в Румъния. Те са изпълнявали тази дейност съобразно дадените им правомощия по европейското законодателство. В периода от 21-24.03. е била планирана съвместна проверка между български инспектори в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и експерти от румънския еквивалент на тази институция. Обект на проверки са били 5 български кораба, три от тях са били задържани, на тях са открити калкан и черноморска акула. Калканът и цацата са единствените, за които има предвидено в рамките на европейското законодателство ограничения в улова. Разбираме, че в Румъния има законодателство, което въвежда допълнителни ограничителни мерки, но в общоевропейските води се предвижда ограничение само за калкана и цацата“.
Пламен Панайотов, собственик на двата задържани кораба, каза, че обвиненията са по-скоро за акулите.
„Извършени са им проверки, два кораба, които са били там са нямали акула и не са задържани. На задържаните кораби е имало 6 акули, а на другия 20. В Румъния е имало забрана от 15- ти март до 15-ти април. Ние сме били в общоевропейски води – корабите са били на над 52 мили. Хората са освободени, но нашите кораби са задържани, тежка е ситуацията“, каза още той.
Капитанът и собственик на друг от корабите Красимир Петров, заяви пред БГНЕС, че е спорил над три часа с преводач в Румъния. „Накрая ми обявиха, че ме арестуват. Имаме протоколи, но не се получи качественият им превод“, каза още капитанът на един от корабите.
„Изпратили сме официално искане до румънските власти да ни изпратят всички документи по казуса, но не сме ги получили, изчакваме 7 дневен срок, според румънското законодателство, в което те трябва да изпратят тези обяснения. Ако това не се случи отново ще отправим искане към страната“. Това заяви изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури доц. Ваня Стаматова.