Нови проблеми с машините за гласуване предрече Иван Тодоров - акционер в "Сиела", фирмата, която отговаря за доставката и поддръжката на устройствата. 

"Машините работят с едни ролки от хартия 12 мм в диаметър. От ръководството на ЦИК са поръчали на БНБ не 12 мм, не 17 мм, което е максимумът, а 25,5 мм. Това стана на предишните избори през април, казахме, че не може и не трябва, че поврежда машините и на тези избори отново, въпреки че имаха предостатъчно време, те поръчаха пак 25,5 мм", обясни Тодоров в интервю за БНТ. 

По думите му ръководството на ЦИК провежда стандартна политика срещу машинното гласуване. 

През октомври 2022 г. заради проблеми с печата само 2 машини са излезли от строя. През април - дефектирали са 67 машини. "Това е държавно имущество за много милиони. И то чрез тези нестандартни ролки се поврежда", посочи Тодоров и добави, че тази нестандартна хартия е и по-дебела, отколкото трябва, а броят на развалените машини ще нараства експоненциално.

"Това е

все едно на бензинова кола да сложиш дизел"

даде пример той.

Напоследък се създават все повече и повече проблеми пред машинното гласуване.

"По наши лични изчисления 3-5% от гласовете се манипулират", когато не се гласува с машини, посочи още Тодоров.

Според него в случая с отмененото от ЦИК машинно гласуване е нямало проблем "шефката на ЦИК да вдигне телефона и за каже: Г-н Министър, вземете го подпишете вие това писмо за съответствие". "Зам.-министър удостовери и през април, добре, че никой не атакува изборите пред Конституционния съд, сега щяхме да имаме касирани избори", обясни още Тодоров.

ЦИК се позова на липсата на подписано от министъра съответствие, както и на прословутия доклад на ДАНС, за да отмени машинния вот  в навечерието на първия тур на изборите. Едва след тях ВАС отсъди, че ЦИК е била права, но на балотажа може да се гласува и машинно.