По изчисления на Министерството на здравеопазването ще се наложи да бъдат върнати 85 млн. лева по проекта за модернизацията на спешната помощ, който се изпълнява по оперативна програма "Региони растеж" 2014-2020, и той да бъде довършен със собствено финансиране. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в четвъртък пред депутатите от парламентарната здравна комисия.
Проектът за модернизацията на спешната помощ е на обща стойност 163.9 млн. лв. и се изпълнява от 2014 г. насам с огромно закъснение в графиците. Той предвижда закупуването на 400 нови линейки, оборудвани със съвременна медицинска апаратура, както и обновяване на спешните отделения в 34 лечебни заведения, 27 центъра за спешна медицинска помощ и 170 филиала. Крайният срок за плащане по проекта е 23 декември 2023 година, а все още има ремонтни дейности, които не са започнали.
Хинков обясни, че до края на годината се очаква да бъдат закупени още 42 линейки с висока проходимост и по този компонент проектът ще бъде изпълнен, но няма да се справим със строително-ремонтните дейности в спешните отделения и филиали.
Затова се предвижда проектът да бъде обявен за неактивен в края на тази година и всички дейности, изпълнени след това, да се финансират от държавния бюджет. На този етап Хинков не знае дали парите, които ще се върнат по програмата, ще могат да се пренасочат към други проекти.
Той съобщи, че към днешна дата напълно завършените строителни обекти са 31, а 45 предстои да бъдат завършени до края на годината. За 19 обекта тече избор на изпълнител, а 6 са в процес на сключване на договор. В 72 обекта предстои да започнат строително-монтажни работи, 48 са в процес на изпълнение, един е в процес на смяна на местоположението. За 58 обекта тепърва предстои обявяване на обществена поръчка.
Проектът за модернизацията на спешната помощ от години върви със сериозно изоставане и се сблъсква с множество перипетии като провалени обществни поръчки, липса на кандидати, корекции на цените заради поскъпването на строителните материали и др. Сроковете по него бяха удължавани, но дори това не помогна да се навакса изоставането.
Въпреки предприетите мерки за ускоряване на изпълнението му по време на редовното правителство на Кирил Петков и служебното правителство на Гълъб Донев, проектът в крайна сметка няма да може да бъде изпълнен в цялост и по него ще се връщат пари. Такава прогноза направиха и последните двама министри на здравеопазването – Асена Сербезова и Асен Меджидиев.