На фона на не толкова строгото спазване на изискването за социална дистанция Великобритания направи носенето на маски задължително в магазините, а Франция обмисля дали да изисква от хората да ги носят на публични места. Учените казват, че правителствата на двете страни е трябвало да направят това още когато са започнали да облекчават ограничителните мерки - както направиха много други европейски страни, а не да излагат населението си на риска от зараза при масови танцови партита и от летовници, които мислят, че вече няма от какво да се притесняват. В САЩ, където процентът на заразените все още нараства бързо, въпросът дали маските трябва да станат задължителни не е просто тема за обсъждане.

Англия

След седмици на отлагане на решения и дни на объркани послания правителството на британския премиер Борис Джонсън заяви вчера, че от 24 юли в магазините ще се изисква носенето на маски. Канцеларията на Джонсън заяви, че има "все повече доказателства, че покриването на устата и носа в затворени пространства помага да бъдат защитени хората от коронавируса". Тези, които пренебрегват закона, могат да бъдат глобени от полицията до 100 лири (125 долара). Критиците обвиниха правителството на Джонсън, че не е изяснило въпроса за носенето на маски в дните, след като започна да отстъпва от предишните си съвети, които внушаваха, че покриването на устата и носа не е необходимо. След като премиерът беше заснет да носи маска в магазин, министри от правителството се появиха по телевизията, призовавайки за личен избор по въпроса за маските. Великобритания и Франция, които отчетоха някои от най-големите числа на смъртни случаи и заразени от коронавируса, възприеха по-спокойно отношение, като препоръчваха носенето на маски, но не го изискваха. "В момент, когато вирусът се разпространява все по-малко и имаме все повече успехи, мисля, че покриването на лицето е нещо като допълнителна застраховка, която всички можем да използваме, за да му попречим да се завърне и отново да излезе от контрол", заяви Джонсън. "За да съм съвсем ясен, мисля, че покриването на лицето наистина има смисъл в ограничени пространства и мисля, че обществото разбира това". Изискванията за носене на маски може да помогнат на правителството да насочи страната в желаната посока след силния спад - само през март и април британската икономика се сви с 25 на сто. Много икономисти смятат, че безработицата може да нарасне повече от два пъти тази година, достигайки над 3 милиона безработни - равнища, наблюдавани за последно през 80-те години на миналия век. В разговор с медии по време на посещение в Лондонската служба за спешна помощ Джонсън заяви, че хората "би трябвало да започнат да мислят за връщане на работа", ако работодателите им са обезопасили работните места срещу коронавируса.

Франция

В същото време френското правителство заяви вчера, че обмисля да изисква носене на маски на всички закрити обществени места. Това стана, когато се появиха признаци за леко нарастване на броя на потвърдените случаи на заразяване с коронавирус и на фона на голямо отпускане в обществото. През последните дни френски учени оказаха натиск за въвеждане на такова изискване, докато семействата пътуват из страната за летните отпуски, но правителството продължи да е предпазливо. Местни кметове вече започнаха да изискват носене на маски, особено в средиземноморския град Ница, където снимките на хиляди хора, танцуващи на открито на диджей партита, предизвикаха загриженост в цялата страна. На други места в Европа, където кривата на вируса като цяло преди месеци беше изравнена, повечето правителства обявиха за задължително носенето на маски, веднага щом започнаха да отварят икономиките си, като изискваха носенето им в магазини и други закрити обществени места и в транспорта. Някои страни наложиха носенето на маски след появата на нови огнища на зараза през последните дни или седмици. Във Франция ресторантите, училищата и много предприятия преди седмица подновиха работа. Макар че носенето на маски и поддържането на социална дистанция бяха относително широкоразпространени по време на наложения в страната период на стриктна изолация и в началото след приключването му, оттогава много французи се върнаха към старото нормално - без маски, с целувки по бузите и събирания в претъпкани кафенета. В началото на пандемията учените бяха разделени по въпроса за използването на маски, но новата информация за вируса промени това. "Много нови изследвания и системни обзори убедиха повечето изследователи и служители на общественото здравеопазване, включително тези, които бяха скептични преди няколко месеца, че маските трябва да се носят. Нарастващият брой доказателства за евентуално предаване на вируса по въздушен път подкрепя идеята за покриване на устата и носа", заяви професор Линда Боулд от Единбургския университет. "Не е достатъчно да се казва, че носенето на маски е въпрос на възпитание и добри маниери". По улиците на Париж мнозина, но не всички, приветстваха идеята маските да станат задължителни.

Италия и Испания

Френското правителство "трябваше веднага да ги направи задължителни в закрити пространства", както в съседните Испания и Италия, заяви 50-годишният Пауло Лоренжо, който казва, че обикновено носи маска, когато излиза от дома си. "Сега ще е малко сложно". 23-годишният Тяго Родригес обаче смята, че носенето на маска трябва да бъде въпрос на личен избор. "Не трябва да бъдем принуждавани да носим нещо, с което не се чувстваме комфортно или ако имаме затруднения с дишането", заяви той.