Един от най-неправилните навици в студено време
Свързваме зимата с прекрасни празници, сняг, уют, приключения, но за съжаление студът е причина и за много настинки и влошаване на здравето ни. Добрата новина е, че избягвайки определени вредни навици, можем да запазим добрата си форма дори през дългите зимни дни с минусови температури. Ето някои полезни съвети, които много могат да ни помогнат:
- Не дишайте през устата, когато е много студено - когато дишате през устата, не сте в състояние да затоплите въздуха или да го овлажните, а това увеличава драстично шансовете за ангина. При минусови температури се старайте да дишате през носа - бавно и нормално. Ще си спестите много главоболия, прием на лекарства и неразположения.
- Не покривайте устата и носа си с шал - в студено време топлата пара, която издишаме, може да се превърне в лед, когато попадне върху материала, от който е направен шалът или палтото ни. Въздухът, който след това преминава през шала, който използваме като покритие, е по-студен, отколкото ако не преминава през тази бариера. В същото време устройството на носа е такова, че стопля въздуха, който навлиза в него.
- Избягвайте прекалено тесни дрехи и стягащи обувки - и двата варианта ще допринесат да измръзнете още повече и по-бързо. Ако изберете по-освободени дрехи, въздухът между слоевете ще помогне да се запази топлината в тялото.
- Не приемайте горещи напитки, преди да излезете на студа - горещият чай увеличава кръвообращението и подобрява защитните механизми на организма, но също така той разширява кръвоносните съдове. Това означава, че когато излизате навън в студа, губите много бързо телесна топлина. Ако наистина имате нужда от питие, е по-добре да изпиете чаша вода или нещо умерено затоплено, но не и горещо.
- Не излизайте навън гладни - за да произведе топлина, тялото ни се нуждае от енергия, в противен случай ще измръзнем много бързо. Ето защо е добре да се храним веднага щом усетим глад. Ако сте навън и в движение, влезте някъде на топло, хапнете нещо малко и изпийте чаша негорещ чай.
- Не нанасяйте крем за лице точно преди да излезете на студа - когато слагате крем на кожата си, особено овлажнител на водна, а не на мазна основа, за първите 30-40 минути той отделя много влага. Ако веднага излезете навън, това води до охлаждане и увреждане на кожата. Постарайте се след нанасяне на козметичния продукт да изтекат поне 30 минути, преди да излезете навън.
- Не се загрявайте с алкохол, докато сте навън - усещането за топлина ще трае 30-40 минути, след като сте консумирали алкохол. След този момент тялото ви ще започне да се охлажда много бързо. Нещо повече - мозъкът ви не може да реагира адекватно на този сигнал, който тялото ви изпраща, ставайки ви все по-студено. Ако решите да пиете алкохол в по-сериозни количества, по-добре да бъдете на закрито и топло, за да си спестите излишен стрес за организма.
- Не използвайте капки за нос, преди да излезете навън - студената среда прави носните пътища по-тесни. Ако използваме капки за нос, лигавиците няма да могат да ни защитят от микроорганизми или да затоплят студения въздух, който дишаме. Най-добре е просто да прочистите носа си, преди да излезете и да оставите помощта на капките за по-късно, когато ще прекарате повече време вкъщи или някъде на закрито и топло.
Бъдете особено внимателни в студените дни, обличайте се добре и се грижете добре за себе си. Приемът на витамини също е задължителен, за да се чувствате пълноценни и трудоспособни. Старайте се да преценявате предварително как да действате, за да не се излагате на минусовите температури за твърде продължително време. Избирайте обувки и аксесоари, които наистина да ви осигуряват топлина и комфорт. Въпреки студа не забравяйте доброто си настроение и се радвайте на всеки ден.