Опитите за убийство на врагове на руския президент Владимир Путин са често срещани по време на неговото управление, продължаващо вече близо четвърт век.
От чай с полоний до необясними самолетни катастрофи и драматични падания от прозорци, това са само някои от начините, по които противниците на Кремъл намират смъртта си при подозрителни обстоятелства през годините, напомня Daily Mail.
Отравянето на Навални
През август 2020 г. състоянието на опозиционера Алексей Навални внезапно се влоши по време на полет от град Томск до Москва. Той се прибираше в дома си от заснемането на разследващ материал за корупцията в Сибир. В последните дни преди полета си, Навални публикува няколко видеоклипа в своя популярен канал в YouTube, изразяващи подкрепа за продемократични демонстрации в съюзническата на властите в Москва Беларус.
Видеокадри, заснети в самолета показват внезапна и бурна промяна в състоянието му, докато Навални вика от болка. Самолетът каца принудително в град Омск, където опозиционерът е приет в болница в кома. Два дни по-късно той е транспортиран с хеликоптер до Берлин, където успява да се възстанови.
Първоначално се смяташе, че отровата е била сложена в чая му, след като екипът му каза, че е бил само в кафенето на летището сутринта преди полета.
По-късно CNN съобщи, че руски агент, изпратен да следи Навални, е поставил силноотровното вещество „Новичок“ в бельото му.
Химическият агент е разработен в държавен изследователски институт в Съветския съюз между 1971 и 1993 г. Твърди се, че „Новичок“ е сред най-смъртоносните отрови, правени някога. Агентът е проектиран да бъде неоткриваем от оборудването на НАТО, като потенциално причинява гърчове, загуба на съзнание, хрипове, задух, гадене, повръщане, диария, хипертония, последвана от рязко падане на кръвното налягане и обилно изпотяване.
Руските власти отрекоха да са наредили отравянето на Навални, но разследване на Bellingcat и The Insider, в сътрудничество с Der Spiegel и CNN, откриха данни, „които замесват Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ)“.
Според разследването на медиите е възможно да е имало по-ранни опити за отравяне на Навални, включително един в Калининград само месец преди предполагаемия опит в Сибир.
Предполага се, че опити за отравянето му са правени и докато е бил в затвора през 2019 г. Преди това той беше нападнат през 2017 г., когато някой хвърли зелена течност в лицето му, която почти го ослепи.
Пьотр Верзилов: Предполагаемо отравяне с нервнопаралитичен агент
Феминистката пънк рок протестна група Pussy Riot попадна в полезрението на Русия през февруари 2012 г., когато беше организирано представление в московската катедрала „Христос Спасител“. Действията на групата бяха осъдени като кощунствени от православното духовенство и прекратени. По-късно същата година трима членове бяха обвинени в „хулиганство, мотивирано от религиозна омраза“ и осъдени на две години затвор.
Все пак това не спря групата. След още няколко сблъсъка с руските власти, основателят й Пьотр Верзилов се разболя необяснимо през 2018 г.
Той също беше транспортиран със самолет до Берлин, където през септември лекарите казаха, че е „много правдоподобно“ да е бил отровен. По-рано същата година Верзилов засрами Кремъл, като изтича на терена по време на финала на Световното първенство по футбол в Москва с трима други активисти, за да протестират срещу полицейската бруталност. Неговите съюзници казаха, че той може да е бил мишена заради активизма си.
Владимир Кара-Мурза: Внезапна необяснима болест
Руско-британският журналист и опозиционен лидер Владимир Владимирович Кара-Мурза също се разболя внезапно през 2015 г., преди спешно да бъде откаран в московска болница, където се оказа, че страда от панкреатит и двойна пневмония.
Тогава 33-годишният мъж беше близък сътрудник на опозиционния лидер Борис Немцов, който беше убит през февруари. Той работеше и с гражданска организация, основана от Михаил Ходорковски, бивш петролен магнат и противник на Кремъл.
След като почти умря от бъбречна недостатъчност, Кара-Мурза успя да се възстанови, но беше приет в болница с подобно заболяване през 2017 г. и поставен в медикаментозна кома. Съпругата му каза, че тогава лекарите са потвърдили, че е бил отровен. Кара-Мурза оцеля, а адвокатът му заяви, че полицията е отказала да разследва случая.
Миналата година той беше осъден за държавна измяна и осъден на 25 години затвор. През януари Кара-Мурза, подобно на Навални, беше преместен в затвор в Сибир и поставен в изолация заради предполагаемо дребно нарушение.
Борис Немцов: Застрелян на Московския мост
Убийството през 2015 г. на Борис Немцов, либерален политик и отявлен критик на Путин, стана най-известното убийство, за което се твърди, че е организирано от руската държава.
В една студена нощ през февруари, около 23:30 часа, Немцов е улучен от четири куршума, изстреляни от пистолет „Макаров“, докато върви с приятелката си по Болшой Москворецкий мост.
Украинската му партньорка Анна Дурицкая е единственият свидетел на нападението.
Само часове преди убийството Немцов се изказа публично срещу войната на Русия в Украйна, по случай първата годишнина след анексирането на Донбас и Крим от Москва.
Петима чеченци бяха осъдени за убийството му, като стрелецът получи 20 години затвор. Но съюзниците на Немцов казаха, че това е опит да се прехвърли вината от правителството.
Александър Литвиненко: Бивш член на КГБ почина след отравяне с чай
През 2006 г. руският дезертьор Александър Литвиненко, бивш агент на КГБ и неговия постсъветски наследник ФСБ, се разболя тежко в Лондон след като пи чай, примесен с радиоактивен полоний-210. Три седмици по-късно той почина.
Литвиненко е разследвал смъртта на руската журналистка Анна Политковская, както и предполагаемите връзки на руското разузнаване с организираната престъпност. Преди да умре, той казва пред журналисти, че ФСБ все още управлява лаборатория за отрови, датираща от съветската епоха.
Британско разследване установи, че руски агенти са убили Литвиненко, вероятно с одобрението на Путин, но Кремъл отрече всякакво участие.
Сергей Скрипал: Офицер от разузнаването е отровен във Великобритания
Друг бивш офицер от руското разузнаване, Сергей Скрипал, беше отровен във Великобритания през 2018 г. Той и дъщеря му Юлия развиха симптоми на отравяне в град Солсбъри и прекараха седмици в критично състояние. Двамата оцеляха, но нападението по-късно отне живота на британка и остави мъж и полицай в тежко състояние.
Властите съобщиха, че и двамата са били отровени с военното нервнопаралитично вещество „Новичок“.
Великобритания обвини руското разузнаване, но Москва отрече каквато и да е роля. Путин нарече Скрипал двоен агент на Великобритания по време на шпионската си кариера, „мръсник“, който не интересува Кремъл, защото е бил съден в Русия и разменен при размяна на шпиони през 2010 г.
Евгений Пригожин: Ударната самолетна катастрофа на Merc Chief
Самолетна катастрофа миналия август, при която загинаха Евгений Пригожин и висши лейтенанти от неговата частна военна компания Wagner, се случи два месеца след като той започна въоръжен бунт, който Путин нарече „удар с нож в гърба“ и „предателство“.
Въпреки че не беше критичен към Путин, Пригожин критикуваше руското военно ръководство и постави под въпрос мотивите за започване на война в Украйна.
Оценка на американското разузнаване установи, че катастрофата, която уби всичките 10 души на борда, е била умишлено причинена от експлозия. Според един от служителите, пожелали анонимност, експлозията е била в съответствие с „дългата история на Путин да се опитва да заглуши критиците си“.
Говорителят на Путин Дмитрий Песков отхвърли обвиненията, че Кремъл стои зад катастрофата. „Разбира се, на Запад тези спекулации се излагат под определен ъгъл и всичко това е пълна лъжа“, каза той пред репортери.
В първите си публични коментари след катастрофата руският президент намекна, че между него и Пригожин няма лоши чувства.
Но бившият автор на речи в Кремъл, превърнал се в политически анализатор – Абас Галямов, каза: „Путин демонстрира, че ако не успеете да му се подчините без съмнение, той ще се разпорежда с вас без милост, като с враг, дори ако формално сте патриот.“
Анна Политковская: Застреляна по време на разследване
Много журналисти, критикуващи властите в Русия, бяха убити или претърпяха мистериозна смърт, за която техните колеги в някои случаи обвиняваха някого в политическата йерархия. В други случаи докладваното нежелание на властите да разследват породи подозрения.
Политковская, журналистката от вестник „Новая газета“, чиято смърт Литвиненко разследваше, беше застреляна и убита в асансьора на жилищната си сграда в Москва на 7 октомври 2006 г. – рождения ден на Путин. Тя спечели международно признание за своите репортажи за нарушения на човешките права в Чечня.
Стрелецът от Чечня беше признат за виновен за убийството и осъден на 20 години затвор. Други четирима чеченци получиха по-кратки присъди за участие в убийството.
Юрий Шчекочихин: Смърт след тежка болест
Юрий Шчекочихин, друг репортер на „Новая газета“, почина от внезапна и жестока болест през 2003 г. Шчекочихин разследваше корупционни бизнес сделки и възможната роля на руските служби за сигурност в атентатите през 1999 г., за които бяха обвинени чеченските бунтовници.
Колегите му настояха, че той е бил отровен и обвиниха властите, че умишлено възпрепятстват разследването.