Индийската армия съобщи, че нейни бойци са заснели стъпки на митичното същество Йети, и си навлече вълна от критика и шеги в социалните мрежи, пише "Площад Славейков". На 29 април в страницата на армията в Туитър, която има около 6 млн. последователи, бяха споделени снимки с описание, че в района на базов лагер в планината Макалу, Хималаи, е открит „мистериозен отпечатък на митичното чудовище Йети”.
For the first time, an #IndianArmy Moutaineering Expedition Team has sited Mysterious Footprints of mythical beast 'Yeti' measuring 32x15 inches close to Makalu Base Camp on 09 April 2019. This elusive snowman has only been sighted at Makalu-Barun National Park in the past. pic.twitter.com/AMD4MYIgV7
— ADG PI - INDIAN ARMY (@adgpi) April 29, 2019
Йети е гигантско маймуноподобно създание, което често се споменава в южноазиатския фолклор. За съществуването му няма научни доказателства, но в района и до днес битуват легенди за него. В понеделник те бяха подхранени от снимките със стъпките в снега, заснети от индийската армия. Отпечатъците били открити още на 9 април, но армията обяви „откритието си” публично едва вчера, след като било преценено, че следите отговарят на теориите за Йети, пише вестник „Таймс ъф Индия”. „Решихме, че е разумно да направим снимките публични – да възбудим научната природа и да разпалим наново интерес”, коментира говорител на индийската армия. На страницата на армията се появиха и множество закачки и снимки на потребители, също запечатали „стъпките на Йети”.
“The Yeti is a bear” (Reinhold Messner), and most likely a brown bear (scientific researchers):
— N. Ram (@nramind) April 30, 2019
BBC - Earth - Is the Himalayan Yeti a real animal? https://t.co/L08EqCCoLx
Разгадаването на случая „Йети” занимава учените от години – през 2011-а ДНК тест на „пръст от Йети”, донесен от Непал в Лондон преди повече от половин век, доказа, че всъщност принадлежи на човек. Според легендите, Йети обитава висините на Хималаите. Истории за срещи със създанието често биват разказвани в някои райони на Индия, Непал и Бутан. Проучване на британския учен Брайън Сайкс през 2013 г. заключава, че легендата за снежното чудовище най-вероятно е провокирана от същество, хибрид между древна полярна мечка и кафява мечка.