Светът е свидетел на "златна треска" за нови проекти за изкопаеми горива, коментира BBC. Рязкото покачване на цените на енергията, предизвикано от военното нахлуване на Русия в Украйна, доведе до нови инвестиции в нефт и газ.

В доклада на Climate Action Tracker (CAT) се казва, че светът рискува да се окаже в "необратимо затопляне".

Съществува широк консенсус, че емисиите на газове, произвеждани от изкопаеми горива, трябва да бъдат драстично намалени до 2030 г. Това се смята за единствения път, който ще задържи покачването на глобалната температура до 1,5 градуса и ще избегне най-вредните последици от изменението на климата. "Изглежда, че има истинска златна треска за нова инфраструктура за изкопаеми горива", казва професор Никлас Хьоне от института NewClimate, партньор на CAT, пред BBC News. "Предполага се, че това помага за краткосрочното снабдяване с енергия, но новата инфраструктура, след като бъде изградена, ще съществува десетилетия и определено ще пропуснем целите за климата", каза той.

Руски газ

Докладът се появява в момент, когато дипломатите се срещат на конференцията на ООН в Бон за изменението на климата на фона на нови притеснения за енергийната сигурност. Пратеникът на САЩ по въпросите на изменението на климата Джон Кери предупреди в интервю за BBC преди конференцията, че войната в Украйна не трябва да се използва като извинение за удължаване на глобалната зависимост от въглищата. Той разкритикува редица големи държави, че не изпълняват обещанията, които дадоха на срещата на върха за климата COP26 през 2021 г. От началото на войната в Украйна повечето западни държави се стремят да намалят или напълно да спрат да купуват руски изкопаеми горива. Много от тях обявиха по-амбициозни цели за преминаване към възобновяеми енергийни източници като вятърна и слънчева енергия, като същевременно търсят и неруски източници на газ и петрол. Според Climate Action Tracker (CAT) в момента се разполагат нови съоръжения за втечнен природен газ (LNG) в Германия, Италия, Гърция, Нидерландия и Канада. САЩ, Катар, Египет и Алжир са подписали споразумения за износ на втечнен природен газ за различни части на ЕС, а в Западна Африка се съживяват газови проекти.

"Необратимо затопляне"

"Ако всички тези планове се осъществят, те или ще се превърнат в огромни невъзвръщаеми активи, или ще вкарат света в необратимо затопляне", се казва в доклада. Учените от ООН са определили някои събития, като топенето на големи ледени покривки или вечната замръзналост, които могат да подействат като "критични точки", отприщващи допълнително ускорено изменение на климата. Плановете на ЕС да се откаже от използването на руски изкопаеми горива и да премине към възобновяеми енергийни източници са критикувани за това, че продължава да финансира инфраструктура за изкопаеми горива. Като част от т.нар. "REpowerEU" са предвидени до 12 млрд. евро за газопроводи и съоръжения за внос на втечнен природен газ (LNG), което според Европейската комисия е краткосрочен ход за осигуряване на енергийните доставки, докато се изгради капацитет за възобновяеми източници.

Газовото находище Jackdaw

Миналата седмица регулаторните органи в Обединеното кралство одобриха разработването на газово находище в Северно море, източно от Абърдийн, което има потенциал да произвежда 6,5% от британския добив на газ. Първоначално предложенията на Shell за находището Jackdaw бяха отхвърлени по екологични причини през октомври миналата година, а одобрението дойде в момент, когато правителството на Обединеното кралство се стреми да увеличи местния добив на енергия. Нека да добиваме повече от необходимия ни газ от британски води, за да защитим енергийната сигурност, смятат на Острова.