Група от бивши високопоставени служители на националната сигурност на САЩ са провели тайни разговори с видни руснаци, за които се смята, че са близки до Кремъл - и поне в един случай с външния министър на страната. Целта е била да положат основите за потенциални преговори за прекратяване на войната в Украйна, съобщи NBC News. 

В пример на високо ниво за задкулисна дипломация, руският външен министър Сергей Лавров се е срещнал с членовете на групата за няколко часа през април в Ню Йорк, съобщиха четирима бивши и двама настоящи служители пред NBC News. В дневния ред на срещата през април са били някои от най-трудните въпроси във войната в Украйна, като съдбата на контролираната от Русия територия, както и търсенето на неуловимо дипломатическо решение, което би могло да бъде поносимо и на двете страни. 

Срещата с руския външен министър се е провела по време на рядко и кратко посещение на руския дипломат в САЩ, за да председателства Съвета за сигурност на ООН, който има ротационен председател. 

С Лавров са се срещнали Ричард Хаас, бивш дипломат и президент на Съвета за международни отношения, както и експертът по Европа Чарлз Купчан и експертът по Русия Томас Греъм, и двамата бивши служители на Белия дом и Държавния департамент, които са сътрудници на Съвета за международни отношения.

Сред целите, казаха те, са били каналите за комуникация с Русия да останат отворени, където е възможно, и да се усети къде може да има място за бъдещи преговори, компромис и дипломация за прекратяване на войната.

Дискусиите са се провели със знанието на администрацията на Байдън, но не по нейно указание, като бившите служители, участващи в срещата с Лавров, са информирали след това Съвета за национална сигурност на Белия дом за случилото се, съобщиха двама от източниците.

Дискусиите са известни на дипломатически език като „Дипломация от втори път“,

форма на неофициален ангажимент, включващ частни граждани, които в момента не са в правителството или в случая на срещата с Лавров, „Път 1.5“, което означава, че от едната страна участват и настоящи служители. 

Официалните дипломатически контакти на високо ниво между правителствата на САЩ и Русия по отношение на Украйна все още са рядкост.

Не е ясно колко често са се провеждали дискусиите по обратния канал, нито дали са част от едно организирано усилие, но от американска страна в тях са се включили някои бивши служители на Пентагона, включително Мери Бет Лонг, бивш помощник-министър на отбраната на САЩ с богат опит по въпросите на НАТО, съобщиха двама души, информирани за разговорите.

Като част от усилията най-малко един бивш служител на САЩ е пътувал до Русия за дискусии, включващи войната в Украйна, казаха още те. 

Освен Лавров от руска страна, в дискусиите са участвали академици, лидери от големи мозъчни тръстове или изследователски институти и други лица от сферата на руската външна политика, за които се смята, че са в редовна връзка с вземащите решения в Кремъл. 

Служител в кабинета на украинския президент Володимир Зеленски каза, че няма да коментират конкретни новини, базирани на неназовани източници, но общата им позиция остава същата. 

„Нашата позиция е непроменена – съдбата на Украйна не може да се реши без Украйна. Много пъти президентът и всички наши официални говорители са говорили за това. Не анонимно, а съвсем конкретно и публично”, казаха те.

Преговорите идват и на фона на нарастващи признаци, че САЩ и техните съюзници са нетърпеливи да видят Москва и Киев да се придвижат към мирни преговори през есента, след завършването на продължаващата контраофанзива на Украйна.

По време на тайно пътуване до Киев през май директорът на ЦРУ Уилям Бърнс е чул от украински служители за перспективата Москва да бъде подтикната към мирни преговори до края на годината, казаха служители пред The ​​Washington Post.

Следващата седмица президентът Джо Байдън ще се срещне в Литва с други лидери на НАТО, които сигнализират, че все още не са готови да приемат Украйна в алианса. А наближаващите президентски избори в САЩ повишиха спешността около края на войната на фона на опасенията, че републиканците може да намалят подкрепата за Украйна.