Специалисти от компанията "Блубокс секюрити" откриха сериозен пропуск в сигурността на "Андроид". Те твърдят, че в момента хакерите могат да превърнат в троянски кон всяко приложение за операционната система. Проблемът съществувал от четири години и засяга 99% от устройствата, които ползват "Андроид" с версия от 1.6 нагоре.

Благодарение на него хакерите могат да "превземат" всяко приложение, без това да модифицира техните дигитални сертификати по какъвто и да е начин. Така за потребителя няма да има никаква индикация, че иначе довереното приложение вече е заразено. В зависимост от типа програми хакерите могат да ги ползват за най-различни дейности - от събиране и копиране на данни до включване на мобилното устройство в мрежа.

В случай че приложението има и достъп до системна информация, хакерът може да го използва, за да инсталира добавки в самата операционна система. По този начин ще получи пълен достъп до нея и устройството.

Все пак има лъч надежда - лесно може да се установи дали вашият "Андроид" телефон, таблет или някакво друго устройство са заразени. Достатъчно е да проверите дали то има връзка с Google Play. В случай че изведнъж спре да се свързва и не може да се обновява, най-вероятно то е заразено, твърдят от "Блубокс секюрити". Причината е, че виртуалният магазин на интернет гиганта има защита и разпознава и блокира заразен софтуер. Някои производители също са наясно с проблема и вече работят по неговото решение, допълват от "Блубокс". "Самсунг" например вече е изпратил софтуерен ъпдейт до смартфона си Galaxy S4.

Франция ще бори Google

1_300_05

Във Франция бе официално пусната нова интернет търсачка "Куант" (Qwant.com), която има за цел да се превърне в конкурент на Google. Особеното при нея е, че тя изважда отговори, подредени в няколко категории - интернет сайтове, новини, справочна информация, социални мрежи и онлайн търговци, в които се споменава търсената дума. "Човек трябва да е луд, за да иска да замени Google.

Това е невъзможно, ето защо ние решихме да направим нещо различно, да предложим една различна търсачка, която не е само търсачка", казва Ерик Леандри, който е начело на компанията, стояща зад "Куант". Търсачката беше тествана още през февруари. Досега е била посетена от 3,5 млн. потребители, които са направили 250 млн. търсения.

70% от потребителите се връщат отново в търсачката след първото си посещение, казва Леандри. Засега зад новия проект стои екип от 20 души, а финансирането възлиза на 2,8 млн. евро. Сървърите на "Куант" се намират във Франция, френски е и 80% от капитала ѝ.

Почина изобретателят на компютърната мишка

2_300_20

На 88 години в Калифорния почина пионерът в информатиката д-р Дъглас Енгълбарт. Той е най-известен като изобретателя на компютърната мишка, но също така е един от "бащите" на интернет, забележителен принос има и в създаването програми за текстообработка, налагането на графичния интерфейс и др. Прототип на днешната мишка той представя още през декември 1968 г. Тя обаче е пусната в продажба за първи път чак през 1981 г. от "Ксерокс".

За налагането й пък има особена роля концернът Apple, който купува патента за производството на системите си "Макинтош" през 1984 г. Дъглас Енгълбарт е роден през 1925 г. в САЩ, но има шведски и норвежки корени. На 30-годишна възраст става доктор по електроинженерство и компютърни науки от университета "Бъркли", където работи по проекта CALDIC (California Digital Computer). По-късно става част от Станфордския изследователски институт, където именно се занимава с разработката на NLS (името й идва от on-Line System). През 1967 г. кандидатства за патент за "X Y позиционен индикатор за дисплей", който получава през 1970 г.

Устройството става известно като мишка заради кабела, който прилича на опашката на гризач, макар създателите му навремето да са го наричали бръмбар. Енгълбарт не забогатява от патента си донякъде защото той изтича през 1987 г. - малко преди революцията при персоналните компютри да стане видна за всички, а и защото по-късно използваните устройства модифицират оригиналния механизъм с двете колелца, отговорни за позициониране на курсора по хоризонтала и вертикала.

По собствените му думи екипът му не си е давал сметка за реалната парична стойност на изобретението, затова и продали лиценза на Apple за едва $40 хил. На 29 октомври 1969 г. Енгълбарт влиза в историята и с друг факт, записвайки името си сред пионерите на интернет. На тази дата е установена връзка между неговата лаборатория и лабораторията на Ленард Клайнрок от Калифорнийския университет в Лос Анджелис. За целта за пръв път е използвана мрежата ARPAnet, наричана често и "дядото на интернет".

Фенерче свети без ток

10_300_04

15-годишна канадка направи фенерче, захранвано само от топлината на дланта. Захранването, което Ан Макосински, десетокласничка от Виктория, е осъществила, се извършва посредством специална плочка, наречена елемент на Пелтие. Тя превръща телесната топлина в електроенергия. След няколко неуспешни експеримента Ан открива в интернет съществуването на въпросния елемент на Пелтие. Той има способността да произвежда електроенергия, когато е затоплен от единия край и охладен от другия. Фенерчето се състои от две части.

Първата е алуминиева тръба, което е закачена към едната страна на елемента на Пелтие. Тя служи като охлаждащ елемент, тъй като е в контакт с въздуха (който е по-студен от човешкото тяло). Втората е PVC тръба, в която е поставена алуминиевата. В нея е пробит отвор, за да може дланта да се допира до другата част на плочката. Така колкото по-студен е околният въздух, толкова повече ток произвежда елементът на Пелтие и съответно толкова по-силно свети фенерът. При 50 градуса F фенерчето светело 20 мин. Цената му е $26, но при масово производство ще падне драстично, смята Ан.