сн. „Стандарт”
ВМРО реши да пристъпи закона, като започне национална разяснителна кампания за предстоящия референдум за АЕЦ „Белене", въпреки че Централната избирателна комисия (ЦИК) не допусна инициативния комитет на партията до участие в дебатите и кампаниите по информиране на населението за ползите и вредите от ядрена енергия. Това съобщиха от ВМРО на официалния си сайт. Организационният секретар на партията Юлиан Ангелов обясни, че ще бъдат проведени поредица кръгли маси, в които ще вземат участие както енергийни експерти, така и граждани, за да може обществото да направи своя информиран избор. Той обаче не отговори какво ще предприеме партията, ако от ЦИК обявят начинанието им за незаконно и поискат намесата на охранителните органи.
Според Ангелов ще бъдат изготвени клипове и печатни материали, а мобилни екипи ще разясняват на хората защо ВМРО подкрепя развитието на ядрената енергетика и защо трябва да се гласува с „да". Ангелов посочи, че основната цел на кампанията е гражданите да бъдат убедени да изразят позицията си в допитването. Заместник-председателят на партията Ангел Джамбазки информира, че е изпратена гражданска петиция до Европейската комисия за нарушаване на правото за гражданска инициатива, което е основен регламент на ЕС. Причината е отказът на ЦИК да приеме ВМРО за страна в референдума. Джамбазки се мотивира и с това, че Върховният административен съд отказа да разглежда жалбата на партията срещу решението на ЦИК. Той обясни, че в едномесечен срок комисията трябва да се произнесе, и изрази надеждата си в едномесечен срок да има среща с председателя й Барозу.
Според председателя на ВМРО Красимир Каракачанов, ако народът гласува с „да" и референдумът бъде успешен, „няма да се налага да внасяме ток от съседни държави като Турция и Румъния, няма да закрием и последния работещ държавен промишлен сектор". Той смята, че българската икономика трябва да се развива, а понеже страната няма нефт и газ, трябва да запази съществуващите ядрени реактори и да бъдат построени нови. Каракачанов смята, че хора с лични икономически интереси се обявяват срещу развитието на българска ядрена енергетика.
Световната атомна асоциация неотдавна посочи, че е наложително да се строят нови атомни електроцентрали, които да заместят закриваните ТЕЦ-ове. България вече затваря няколко свои и ако не развиваме ядрената енергетика, няма да бъдем фактор на Балканите, припомни заместник-председателят на ВМРО Кристиян Петков.
Освен ВМРО и Зелените бяха порязани от ЦИК. Те не бяха допуснати за агитатори в референдума, защото не събраха достатъчен брой подписи. Според изискванията на ЦИК за регистрация са нужни 7,000 парафа от граждани. Зелените са предоставили 7,315, но след проверка коректни са се оказали 6,252. Зелените смятаха да провеждат кампания срещу строежа на ядрени мощности. За разлика от тях, при ВМРО отказът на ЦИК не беше заради липсата на подписи, а с мотив, че „само инициаторите на допитването имат право да защитават позицията си в него". Поради това избирателната комисия регистрира единствено агитаторите „анти-АЕЦ". Това са два инициативни комитета - на Синята коалиция и на партията на Мария Капон - ЕНП.
Междувременно стана ясно, че депутатите от ГЕРБ ще трябва да плащат с лични средства, а не с партийни пари, разяснителната кампания за референдума. Причината - 76-те народни представители от управляващата партия, участвали в написването на окончателния въпрос за националното допитване, „имат статута" на инициативен комитет. И ще трябва да осигурят средства за агитация от негово име. Но законът забранява на партиите да финансират разяснителната кампания, обясни говорителката на ЦИК Ралица Негенцова. Пари от партийната си каса няма да могат да ползват и от БСП. „Освен със собствени средства на членовете на инициативните комитети кампанията може да се финансира и с дарения на физически лица - до 10,000 лева от един човек", обясни Негенцова. С решение на ЦИК е определен таван от 2 млн. лева за кампанията на всеки от застъпниците на двете тези. Самият референдум е насрочен за 27 януари.