Най-честите грешки, когато сме постили дълго време, са да желаем да приемем в голямо количество и колкото се може по-бързо любимите ни храни, които са били изключени в този период. Грешка е нахвърлянето изведнъж върху храната. На празничната вечеря на Бъдни вечер се нахвърляме лакомо пак на ориза, боба, но с нетърпение очакваме коледния обяд. Там ще има свинско в изобилие, различни видове салати, колбаси в неограничени количества. И ракия и вино, които българите много харесваме. С какво да се храним след края на коледните пости? Какви са най-честите грешки, които се допускат в режима ни на хранене? Отговорите дава проф. Донка Байкова, диетолог, преподавател в Медицинската академия в София, в Катедрата по обществено здраве.

Истина е, че сме прегладнели.

 

Но всъщност проблемът би настъпил малко след това - една невероятна тежест, болка в стомаха, и ще си помрачим настроението от хубавия празник, ако не се спазят поне малко препоръките на диетолозите. Затова говорим за един вид захранване, което предполага да не се нахвърляме отведнъж на храната. След дълъг пост включваме поетапно всяка от изключените от периода на постене храни. Но по един вид… Приемаме ги заедно с храни, които са фигурирали по време на поста. Например да започнем с някакъв вид млечен продукт, защото и той е бил изключен, а и те са най-лесно смилаеми. Това са киселото мляко, изварата, немазните сирена и кашкавали“, категорична е известната диетоложка.

Трябва да се знае, че всеки орган и система в човешкото тяло, поставени в режим на свръхработа, реагира често пъти

с риск от отключване на болестен процес –

 

в случая това е възпаление. Дали е на стомаха, на тънките черва, на дебелото черво – някъде се появява… „Има много хора, които смятат постите за поредната си диета, защото заменят животинските продукти с въглехидратни храни – картофи или ориз. Започват да спазват постите по някакъв странен начин, а после се чудят защо не стават стройни, а пълнеят, чувстват се изморени и много сърдити за всичко и на всеки. Затова използвам случая отново да напомня, че е важно да се приемат естествени продукти с цялото им разнообразие… А ето и как да разпределим любимите храни след постите на Коледа: „Експертите по хранене препоръчваме на закуска да консумираме млечен продукт, след това на обяд да консумираме месото. На вечеря да оставим нещо леко, защото обикновено обядът е тържествен на първия коледен ден... Вечерята може да бъде лека – някаква салата от сезонни зеленчуци, с добавка на лесносмилаема риба. Коледният кейк или щолен и сладките ще ги консумираме с чаша чаена напитка или кафе в 10 или в 16 часа».