Най-голямата група в ЕП изрази загриженост относно рисковете от шпионаж, предизвикани от неотдавнашното решение на Унгария да облекчи визовите правила за граждани на Русия и Беларус, според писмо, видяно от АФП.
По-рано този месец унгарският министър-председател Виктор Орбан подписа указ за разширяване на схемата за ускорено издаване на визи за осем държави, включително Русия и Беларус. Той е единственият лидер в ЕС, който поддържа тесни връзки с Кремъл, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г.
Имиграционната програма позволява на гражданите от тези държави да кандидатстват за т.нар. "национални карти", за да могат да работят в Унгария. Преди това тези карти бяха достъпни само за украински и сръбски граждани.
"Подобен механизъм е крайно съмнителен и поражда много сериозни опасения за сигурността", пише Манфред Вебер, председател на консервативната Европейска народна партия (ЕНП), в писмо, изпратено до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
Вебер заяви, че новите визови правила могат да създадат "сериозни вратички за шпионски дейности". Той предупреди, че тази политика може „да улесни руснаците да се движат“ в Шенгенското пространство на ЕС без граници.
"Липсата на ясна необходимост от такъв широк и нерегулиран механизъм за влизане на руски и беларуски работници, съчетана с възможността за неадекватна проверка на сигурността, поставя въпроси относно последиците за Унгария и по-широкото Шенгенско пространство", добави Вебер.
Лидерът на ЕНП призова Мишел "сериозно да разгледа" въпроса и да насрочи "подходящ дебат" по него на следващото заседание на Съвета на ЕС.
Вебер също така призова лидерите на ЕС да "приемат най-строгите мерки за незабавна защита на целостта" на Шенген, като същевременно "предотвратят предприемането на подобни инициативи от страна на държавите членки".
ЕК ще се свърже с Унгария, "за да изясни обхвата на тази схема", заяви неин говорител на брифинг за медиите.
"Русия представлява заплаха за сигурността на ЕС и следователно всички инструменти на равнището на Съюза, на равнището на държавите членки, трябва да гарантират сигурността на Съюза, а също така да отчитат сигурността на Шенгенското пространство като цяло", каза говорителят.
Орбан вече разгневи колегите си лидери от ЕС, като на 5 юли отпътува за Москва, за да се срещне с руския президент Владимир Путин. Това се случи само няколко дни след като страната му пое шестмесечното ротационно председателство на ЕС.