Вирусната епидемия, която е обхванала части от Китай вече се разпространява и по света. Това предупредиха здравни експерти, които публично призоваха Китай за прозрачност по отношение на вируса, познат като човешки метапневмовирус (HPMV). Пекин омолаважи кадрите с препълнени чакални и отделения, които обикалят социалните мрежи, като заяви, че респираторните инфекции са „по-малко тежки“ и „по-малки по мащаб“ в сравнение с миналата година.
Това накара някои да се опасяват, че има прилики с настоящата ситуация и епидемията от COVID през 2019 г., която първоначално беше омаловажена от Китай.
Смята се, че епидемията в Китай се подхранва от сравнително неизвестния вирус на човешкия метапневмовирус (HPMV), който обикновено причинява симптоми, подобни на простуда, като запушен нос, главоболие, треперене и умора.
Д-р Санджая Сенанаяке, експерт по инфекциозни болести, доцент по медицина в Австралийския национален университет, заяви, че е „жизненоважно Китай да сподели своевременно данните си за тази епидемия“, включително „данните за това кой се е заразил“.
„Също така ще ни трябват геномни данни, които да потвърдят, че виновникът е HMPV и че няма значителни мутации, които да будят безпокойство. Такива геномни данни също така ще помогнат за разработването на ваксина“, каза още той.
Предупреждението им идва в момент, когато в САЩ се наблюдава увеличение на случаите на HMPV, като процентът на положителните тестове се е удвоил от началото до края на декември.
По последни данни на CDC малко под 300 положителни теста са отчетени през последната седмица на декември - последните налични данни.
Американският Център за контрол на заболяванията заяви, че „следи“ случаите в Китай, но смята, че те „понастоящем не са причина за безпокойство в САЩ“.
Д-р Андрю Кетчпоул, главен научен директор на биотехнологичната компания за инфекциозни заболявания hVIVO, заяви, че макар че обикновено за HMPV се съобщава през студените месеци, „изглежда, че процентът на сериозните инфекции в Китай може да е по-висок от този, който бихме очаквали през нормална година“.
„HMPV е обичайна част от зимните вируси, причиняващи простуда, в повечето страни точно в зимните сезони. Не е обичайно да предизвиква сериозна тревога по отношение на големия брой хоспитализации, но не е ясно колко висок е броят им и дали проблемите не се дължат единствено на съвпадението с високите нива на грип и COVID“.
HMPV се появява за първи път през 2001 г. и обикновено предизвиква симптоми на обикновена настинка.
Но могат да се появят и по-тежки симптоми като бронхит, бронхиолит и пневмония, при които страдащите изпитват задух, силна кашлица или хрипове.
Децата, възрастните хора и пациентите с понижен имунитет са изложени на най-висок риск от тежки усложнения. Тъй като вирусът обикновено протича леко, точната смъртност при него не е известна. Но експертите смятат, че в САЩ умират от 10 до 30 % от пациентите, хоспитализирани с HMPV.
Д-р Сенанаяке предупреждава, че увеличаването на случаите на HMPV в Китай прилича на „лош грипен сезон“ в САЩ и няма вероятност да прерасне в глобален проблем.
Какво е човешкият метапневмовирус
Човешкият метапневмовирус (HMPV) е познато и изучавано респираторно заболяване. То причинява симптоми, подобни на грип или настинка. В някои случаи обаче може да доведе до по-сериозни усложнения като бронхит или пневмония, особено сред възрастни хора, малки деца и имунокомпрометирани хора.
Вирусът е известен от 2001 г., когато е идентифицирано за първи път в Нидерландия. Неговите огнища са концентрирани през по-студените сезони.
Случаи има и в Европа. Миналата седмица, например, Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) също съобщи, че нивата на въпросния вирус са се „увеличили леко“ до 4,5%, като най-високите нива на положителни резултати са при деца под 5-годишна възраст.
Сравненията с COVID-19
В някои медии се появиха и въпроси дали ръстът на заболеваемостта от човешки метапневмовирус в Китай няма да е "началото на нова пандемия" като тази с COVID-19 преди около 4 години. Тогава общо над 7 милиона души по целия свят починаха след заразяване с вируса.
Човешкият метапневмовирус обаче не е като COVID-19, тъй като съществува от няколко десетилетия. Затова и в голяма част от света има изградено ниво на имунитет срещу минали инфекции, казват експерти.
За разлика от него COVID-19 беше нова болест, която никога преди не беше засягала хората.
„[Човешкият метапневмовирус] вероятно е причинявал инфекции при хората много по-дълго, но се е нуждаел от правилната технология, за да бъде идентифициран“, отбелязва пред Политико Санджая Сенанаяке, специалист по инфекциозни болести в Австралийския национален университет.
„На този етап има вероятност Китай да изживее лош сезон на вируса, по същия начин, по който в някои години имаме тежък сезон на грипни заболявания.“
Джил Кар, вирусолог в Колежа по медицина и обществено здраве към университета Флиндърс, Австралия, добавя, че ситуацията е „много различна от пандемията от COVID-19, когато вирусът беше напълно нов при хората, възникна от разпространение от животни и се разпространи до нива на пандемия, защото не е имало предишни експозиции или защитен имунитет в общността.“
Експертите по обществено здравеопазване насърчават хората да следват същите предпазни мерки, както при други респираторни инфекции, включително да си стоят вкъщи, когато са болни, да мият ръцете си и да носят маска на обществени места.