В ярко осветена конферентна зала на московско полицейско управление, усмихнат служител, обграден от руски знамена и позлатени двуглави орли, връчи малки сини книжки на петчленно американско семейство – сертификати за убежище, даващи им право да живеят и работят в Русия, след като са избягали от Тексас, защото са смятали, че начинът им на живот е застрашен, пише The Washington Post. Едва ли обаче осъзнават, че попадат в страна, в която човешките права не се зачитат, а дори коментар срещу войната в Украйна може да те вкара в затвора, а гражданството автоматично те праща на фронта.
„Чувствам се сякаш съм поставен на ковчег за безопасност за семейството си“, каза тогава 61-годишният Лео Хеър. „Искам да благодаря на президента Владимир Путин, че позволи на Русия да се превърне в добро място за семействата в този световен климат."
„По някакъв начин се чувствам сякаш току-що се ожених за Русия“, повтори съпругата му Шантел Хеър, на 51 години. „Очаквам с нетърпение да изградя бъдеще тук със семейството си. Очаквам с нетърпение възможностите, които синовете ми ще имат тук.“
Кадри от церемонията, споделени по официалните медийни канали на Министерството на вътрешните работи, бяха придружени от надпис, в който се казва, че „още едно американско семейство избира нашата страна да живее в... разбирайки, че в нашата страна традиционните ценности са защитени от държавата“.
Семейство Хеър, набожни християни, които са управлявали ферма в Тексас, се описват като семейство на „морални мигранти“ и са се очертали като лицето на малка, но нарастваща тенденция от западняци, които се преместват в Русия в търсене на традиционните, консервативни ценности, които според тях ерозират в либералния Запад, пише dnes.bg. Тяхното пътуване отразява идеологическия наратив, който Путин е изработвал години наред: Русия като пазител на семейно-ориентираните традиции на фона на западния свят, който се изплъзва от морален и социален упадък.
Историите за чужденци, които се местят в Русия в преследване на тези ценности, получават широко отразяване в руските държавни медии и са вплетени в по-широкия наратив, който Москва сега изнася в международен план.
Но зад заглавията, някои новодошли се сблъскват със сериозни предизвикателства - сблъскват се с правни и финансови проблеми, борят се със замразени банкови сметки или се губят в страната и нейните пластове бюрокрация - въпреки че критиките остават приглушени.
Само няколко дни след като семейство Зайци получиха убежището си, Путин подписа указ през август 2024 г., който предлага виза за „споделени ценности“ – известна още неофициално като виза „анти-будни“ – на хора от 47 държави, които Русия счита за неприятелски настроени, включително Съединените щати, Великобритания и по-голямата част от Европейския съюз.
Чрез този указ, „осигуряващ хуманитарна подкрепа на лица, споделящи традиционни руски духовни и морални ценности“, Русия предлага тригодишно разрешение за пребиваване с минимални изисквания, което в крайна сметка може да бъде преобразувано в гражданство.
От началото на годината около 700 души са получили тази виза, докато стотици други са дошли с работни или студентски визи или като съпрузи на руски граждани, според депутата Мария Бутина, която стана защитник на програмата.
Бутина е позната на американците като руската политическа активистка, обвинена в проникване в консервативни политически кръгове с цел насърчаване на руските интереси и осъдена през 2018 г. за действие като нерегистриран чуждестранен агент. Тя беше осъдена на 18 месеца затвор в САЩ, а по-късно освободена и депортирана в Русия през октомври 2019 г.
Освен че е член на руския парламент, Бутина ръководи и организация, наречена „Добре дошли в Русия“, където екип от около дузина души помага на чужденците да получат виза за „споделени ценности“.
През ноември 2024 г. Бутина стартира нова програма по руската държавна телевизия RT, наречена „Семейство — Русия“, фокусирана върху хора, избрали да напуснат Запада и да се установят в Русия. Приблизително по същото време RT въведе многоезичен уебсайт, „Портайл към Русия“, който предоставя информация за възможностите за преместване и основи на руския език.
Очаква се чужденците да имат достатъчно средства, за да се издържат, но руското правителство е създало инициативи за подпомагане с жилищно настаняване и намиране на работа. Тези, които получат разрешение за пребиваване, получават право на пенсия и детски плащания, както и достъп до всеобщо здравно осигуряване.
Бутина настоява, че Русия не вербува активно разочаровани западняци.
„Руската държава го разглежда като хуманитарна мисия. Нашата работа не е да привличаме хора. Нека бъдем честни, това е доста трудно“, каза тя. „Трябва да адаптирате тези хора, да им помогнете с работата, да намерите училище за децата им. Това е много труден процес.“
Но усилието да се привлекат разочаровани западняци е пресметнато. Неотдавнашно разследване на рускоезичния сайт „Важни истории“ разкри, че мрежата RT – която е под санкции както на САЩ, така и на ЕС – финансира мрежа от блогъри, които създават видеоклипове с преместени чужденци, обсипващи с похвали Русия, докато критикуват Запада.
Със заглавия като „Русия няма американски проблеми“ и „Западът се опитва да демонизира Русия“, тези видеа са част от по-голямо усилие на Москва за мека сила, насочено към подобряване на имиджа ѝ и представяне на страната като подредена, стабилна и готова да процъфтява въпреки международната изолация. Каналите се присъединяват към съществуващата кохорта от консервативни западни инфлуенсъри, които са се установили в страната и публикуват съдържание, благоприятно за Русия.
През 2019 г. австралийско семейство – по съвпадение, споделящо фамилията Хеър – се премести в Русия в знак на протест срещу легализирането на еднополовите бракове в родината си. Те създадоха ферма в Алтай, живописен регион в Южен Сибир, и водеха популярен видео блог за живота си, който беше видно представен в RT и други държавни медии.
Посланията в тези видеоклипове често се вписват в установения светоглед на MAGA. Правата на транссексуалните и ЛГБТ+ хора се представят като признаци на морален упадък и се оспорват под прикритието на защита на интересите на децата. Феминизмът се отхвърля като ляв проект за ерозия на мъжествеността и разрушаване на семейните институции.
Задължителните ваксинации срещу коронавирус – цитирани от Бутина като друга често срещана причина, поради която западняците са избрали да се преместят в Русия – се разглеждат не като мерки за обществено здраве, а като инструменти за авторитарен контрол, обгърнати от конспиративен скептицизъм.
Русия е изобразена като убежище на традиционните ценности: на неженените мъже са показани идеализирани визии за покорни, ориентирани към семейството руски жени, съобразени с естетиката на „традиционните съпруги“, която набира популярност в някои американски кръгове.
Липсата на събития за гей прайд в Русия – до голяма степен благодарение на строгите анти-ЛГБТК+ закони, които определят движението като екстремистко – се откроява като отличителна черта. Една агенция за преместване открито посочва тези закони като ключово предимство, гордо рекламирайки страната като „ориентирана към семейството“.
За Стивън Уебстър, пастор в Мурманск и художник на комикси, това е било преместване по религиозни и икономически причини. Той първо се премества в Русия от Оклахома с баща си, също пастор, в началото на 90-те години на миналия век, а след това се завръща през 2023 г., след около шест години в САЩ.
„Първата и най-важна причина бяха семейни и свързани с църквата причини, но има и други неща, като образование“, каза той. „Имам четири деца и образованието за децата е много, много по-евтино тук, отколкото в Съединените щати.“
Уебстър посочи материалната подкрепа на Русия за семействата, като например удължен родителски отпуск и програмата „майчин капитал“, която осигурява на майките, които раждат за първи път, около 8 500 долара и бонуси за следващите деца.
Руското правителство е поставило подобряването на демографската ситуация в центъра на усилията си на фона на намаляващата раждаемост и загубите по време на войната и все повече се стреми да стимулира младите жени да се женят и да имат много деца, отказвайки се от образование и кариера.
Преди да се премести, Шантел Хеър каза, че е прекарала много време в гледане на YouTube канали, управлявани от чужденци, които вече са се преместили в Русия, включително Wild Siberia на Дан Касъл и Travel на Тим Кърби . Въпреки че тези канали не бяха посочени в разследването на Important Stories, те принадлежат към по-широка екосистема от инфлуенсъри на емигранти, които популяризират Русия в благоприятна светлина.
Документи, получени от европейска разузнавателна служба и прегледани от The Post, показват, че Кърби е част от група западни блогъри емигранти, включително пропагандистът на Кремъл Джон Марк Дуган , които получават инструкции и финансова подкрепа от подкрепяния от държавата Център за геополитическа експертиза да публикуват дезинформация. Кърби отказа коментар, когато The Post се свърза с него.
Лео Хеър каза, че се е разочаровал от САЩ след това, което е видял като неспособност на президента Доналд Тръмп да подведе под отговорност „предателите“ след изборите през 2020 г., които според него са били откраднати.
„Държава, която не наказва предателите си, вече не е истинска държава“, каза той, рисувайки картина на нация, завладяна от разузнавателните служби и измъчвана от корумпирани елити.
Семейство Харе казаха, че се чувстват несигурни в Тексас заради нерегулираната миграция. Шантел каза, че се притеснява, че синовете ѝ няма да могат да се „ожени за истинско момиче“, а не за транссексуален човек, и осъжда закони като тези, които създават буферни зони около клиниките за аборти.
Но повратната точка и това, което в крайна сметка ги привлече към Русия, каза Лео, беше персоната на Путин.
Досега преизбирането на Тръмп изглежда не е разубедило американците, които вече са си поставили за цел да се преместят в Русия, да дойдат, каза Филип Хътчинсън, бивш кандидат на Британската консервативна партия, който се премести в Русия преди четири месеца, защото руската му съпруга не можа да получи британска виза. Хътчинсън сега ръководи Moscow Connect, която предлага пакети за преместване, и си партнира с инициативата на Бутина. Той каза, че дори политиката на Тръмп не е достатъчна, за да убеди някои американски консерватори да останат в родината си.
Някои семейства се сблъскват със сериозни трудности по време на преместването си. Семейство Харе заявиха, че са били измамени с 50 000 долара от спестяванията си и че правоохранителните органи не са реагирали.