сн. Главно мюфтийство

Бившият видински свещеник Атанас Михайлов се отрече от християнството и премина в исляма. Това предизвика напрежение между Светия синод и Главното мюфтийство, каквото в България не е имало от десетилетия. Историята на отец Атанас видя бял свят за пръв път на сайта на мюфтийството. Там се разказва, че експопът приел исляма в края на ноември и се прекръстил на Абдулла. В отговор Видинската митрополия обяви, че прекъсва контактите си с представителите на мюфтийството, и се оттегли от организацията на съвместното отбелязване на мюсюлманския празник Ашура, който се проведе на 5 декември. Във Видин двете религии, поне досега, бяха пример на добри взаимоотношения и съвместно празнуване и почитане на всички християнски и мюсюлмански празници. Това е и единственият град в България, в който православни и мюсюлмани живеят на една и съща улица, буквално врата срещу врата. На единия тротоар е Видинската митрополия, на отсрещния - издигнатата преди векове от Осман Пазвантоглу турска джамия, в която днес се помещава Районното мюфтийство. Представителите на двете религии често пресичат улицата при нужда.

Арза Мурад, която е председател на мюсюлманското настоятелство, живее от 35 години в града и казва, че за пръв път й се случва подобен конфуз, да се чувства без вина виновна. „Просто беше неочаквано за мене и не мога да проумея какво става в тези два дена, никога е нямало инциденти, накърняване достойнството на човек, че е християнин или мюсюлманин, винаги са се разбирали мюсюлманите и християните отлично", казва тя.

В подкрепа на нейните думи имамът на Видин Самет Исмаилов даде пример със сина си. Четвъртокласникът Дениз е единственият мюсюлманин в училището, в което е записан, и всичките му приятели са християнчета. „Напрежение никога не е имало между мюсюлмани и християни, предполагам, че и няма да има. Винаги сме се уважавали, почитали. Те ни идват на гости, ние ходим", обясни Исмаилов.

Сега от митрополията обаче обявиха, че съобщението, което мюфтийството е публикувало на сайта си, е „тенденциозно". Най-голямо раздразнение у владиците предизвика твърдението на мюфтийството, че Атанас - Абдулла вече не бил „в заблуждение". Бившият отец е състудент на Пловдивския митрополит Николай. Той завършил богословие, станал поп, после сам се разпопил. „Ние няма да го обвиняваме, че е приел исляма. Има кой да го накаже, защото отказването от Христа е позор", обяви епископ Сионий от Видинската митрополия.

„Това, че свещеник се е отказал да изповядва християнството и е приел исляма, не означава, че това е една победа за исляма в България. Главното мюфтийство не трябва да злоупотребява с подхлъзването на този свещеник, неговата свободна воля е да приеме исляма и оттам нататък той сам ще дава отговор на неговите грешки или на неговите правилни решения", смята видинският отец Петър.

„С районното мюфтийство имаме прекрасни отношения, но провокативното им съобщение напряга обстановката. Видинската епархия е озадачена от написаното", обясни епископ Сионий. Той допълни, че може да си променят отношението, ако от мюфтийството им се извинят. „От последното изречение на съобщението се вижда, че всеки един християнин тъне в дълбока заблуда относно вярата и почитането на Бога", уточнява епископът.

Ето и цялото съобщение, публикувано от Главното мюфтийство:

„Атанас Михайлов завършва Софийската семинария, след това продължава и учи две години в Духовната академия „Св. Климент Охридски" (днешния Богословски факултет към Софийския университет „Климент Охридски"), но поради лични проблеми напуска Академията и започва работа като свещеник в София. Работи няколко години като такъв, после и като църковен настоятел. Впоследствие оставя духовната работа и започва да работи друго. По време на обучението си един от състудентите му е днешният митрополит на Пловдив - дядо Николай. Г-н Михайлов се самоопределя като човек, който търси знанието и истината, и това търсене го довежда до вътрешно убеждение, че трябва да приеме исляма. Така на 27 ноември 2012 г. след икиндинамаз (следобедната молитва) в Софийската джамия „Баня Башъ" г-н Михайлов изрече шехадета (свидетелството) и избра за себе си името Абдуллах (раб на Аллах). Това събитие развълнува молещите се хора, като всички го поздравиха и го приеха с отворени сърца. Районният мюфтия на София г-н Мустафа Избищали лично му връчи Свидетелство за встъпване в Исляма. Молим Всевишния да ни напътва по правия път и да не ни оставя да бъдем от заблудените!"

 

И отговорът на Видинската митрополия:

Видинска света митрополия информира, че се оттегля от предвидения празник на 05.12.2012 г., организиран от Районно мюфтийство - Монтана, във видинската джамия на Осман Пазвантоглу във връзка с мюсюлманския ден „Ашуре".

Видинска света митрополия е съорганизатор на деня, но се оттегля поради следните причини:

Тенденциозното публикуване на официалния сайт на Главното мюфтийство на мюсюлманското изповедание в Република България от 28.11.2012 г. съобщение за приемането от православен свещеник на исляма, както и оскърбителните думи, насочени срещу християнската вяра, че е в „заблуда". („Молим Всевишния да ни напътва по правия път и да не ни оставя да бъдем от заблудените!") От следното изречение се вижда, че всеки един християнин тъне в дълбока заблуда относно вярата и почитането на Бога.

Видинска света митрополия винаги е имала твърди, добронамерени и изпълнени с любов чувства относно ръководството на мюсюлманското изповедание, както и към вярващите мюсюлмани и това ще остане и занапред, но в така тиражираните послания срещу чистотата и устоите на Христовата вяра няма да присъства неин представител на мюсюлманската вечер „Ашуре".

Видинска света митрополия призовава всеки един православен християнин да не участва в предстоящия празник - като свидетелство и позиция, че религиозните права и чувства по никакъв начин не трябва да бъдат накърнявани, особено в един такъв труден - духовно и политически - нестабилен свят.