Решенията на Върховния съд превънаха миналата седмица в най-добрата за президента Барак Обама. В резултат одобрението за неговата работа скочи с 5 пункта за месец, като сега е 50% - невиждано ниво от средата на 2013 година.

Върховният съд реши, че помощите за здравни застраховки са конституции, независимо как е организирано продаването на полиците. Това означава, че хората в щатите без собствена борса за здравни застраховки ще продължат да получават федерални субсидии. Освен това върховните съдии постановиха, че еднополовите бракове са легални във всички 50 щата.

С шест на три гласа Върховният съд постанови, че федералните субсидии, които получават щатите без собствена борса за купуване на здравни застраховки, са законни. Това е огромен успех за Белия дом, а и за всички 34 щата, които щеше да се наложи да изграждат собствени борси за купуване на здравна застраховка.

 Това е второто решение на Върховния съд относно здравната реформа, с което отново стана ясно, че връщане назад няма. То засяга повече от шест милиона души, които получават федерална помощ за месечните си здравни вноски, сред които са и хиляди българи. „Ако оспорването на закона беше успешно, милиони американци щяха да загубят хиляди долари в данъчни облекчения. За много застраховката щеше отново да стане непосилна", коментира президентът Барак Обама.

 Опонентите на здравния закон се хванаха за четири думи: „established by the state" или „установен от щата". Те оспорваха, че само щатите, които имат собствена борса за здравна застраховка, могат да получават федерални субсидии, а помощите за 34-те щата, които няма собствен маркейтплейс, щяха да спрат.

 Върховният съдия Джон Робъртс изрази позицията на мнозинството, че „здравният закон съдържа много примери за неизкусно писане", но допълни, че „законът все пак е създаден, за да подобри здравната система, а не да я унищожи". За върховния съдия Антъни Скалия решението беше голямо разочарование, което той не се опита да прикрие. „Трябва да започнем да наричаме закона SCOTUScare" - коментира Скалия, имайки предвид, че законът вече не е на Обама, а на Върховния съд. SCOTUS на английски е съкращението на Върховния съд.

Другото голямо решение на Върховния съд сложи край на битката за пълноправие на еднополовите бракове, която продължи повече от 40 години. Историческият вот мина само с пет на четири гласа сред върховните съдии. Решаващият глас беше на консервативния съдия Антъни Кенеди. „Няма съюз, по-дълбок от брака, който въплъщава най-високите идеали за любов, вярност, отдаденост, саможертва и семейство", написа в решението на мнозинството съдия Кенеди.

Главният съдия Джон Робъртс обаче възрази, че съдът трябва да казва какъв е законът, а не какъв трябва да бъде. „Ако сте сред многото американци, без значение от сексуалната ориентация, които подкрепят еднополовите бракове, при всички положения празнувайте днешното решение. Празнувайте постигането на желаната цел. Празнувайте възможността за нов начин да се свържете с партньор. Празнувайте възможността за нови обезщетения и облаги. Но не празнувайте конституцията. Това няма нищо общо с нея" - написа съдия Робъртс.

Еднополовите девойки вече ще имат всички правомощия и привилегии, които дава брачният съюз, включително и имиграционни. Това означава, че всеки американски гражданин има право да подаде петиция за виза или да спонсорира със зелена карта своя съпруг или съпруга, дори да са от същия пол.