Българкото консулство в Чикаго и шерифът на Кук Каунти работят заедно по разкриването на мрежите за точене на кредитни карти в нашата общност в Чикаго, научи BG VOICE. Сътрудничеството беше потвърдено и от детектив Джеймс Хенели от отдела за борба с финансовите престъпления към шерифството. От консулството засега отказват коментар за съвместната си работа, но е факт, че през последната година организираха среща с шерифа Томас Дарт в църквата "Св. София", а те присъстваха и на няколко други събития.
"Ние говорихме с полицията в България по skype, научихме какво се случва в Европа и те разбраха какво се става тук, какви са новите тенденции в тези престъпления. И ние продължаваме тази връзка", обясни детектив Хенели в ексклузивно интервю. Той отказа да коментира дали в резултат на сътрудничеството са направили арести, или са разкрили конкретни престъпления, но изглежда доволен от съвместната работа с колегите в София и българските дипломати в Чикаго. "То [сътрудничеството] доведе до някои чудесни следи и следствени методи, които използваме и днес благодарение на българската полиция", обобщи Хенели.
Според него точенето на карти е лесно престъпление, "ако знаеш какво правиш". "Престъпниците са намерили начин как да направят същия процеп за карта като на нормален банкомат", обяснява детектив Хенели. "Слагат го отгоре, а вътре има устройство, което записва информацията от кредитната карта, след като я сложите в банкомата". С миниатюрна камера те записват и пин номерата, които хората въвеждат.
Детектив Джеймс Хенели казва, че повечето от устройствата, с които измамниците точат информация от кредитните карти, могат да се купят от интернет за неколкостотин долара. "Машинките могат да бъдат купени онлайн. Продават ги... И това много ме забавлява... Само с тренировъчна цел", казва с усмивка Хенели, за когото тези престъпления въобще не са шега. „То засяга всеки. Няма такова нещо като безплатен обяд. Ако някой открадне сто хиляди долара, някой друг трябва да ги компенсира. Банките ще вдигнат лихвите, застрахователите - техните полици и банковите такси. Не е безплатно", обяснява той.
Според Хенели точенето на кредитни карти е
водещото престъпление в българската общност
тук. След активната работа с българските власти обаче броят на задържаните през последните две години наши сънародници расте. Някои от задържаните при масовия арест на ФБР отпреди три седмици са били задържани по-рано за подобни престъпления именно от служители на чикагската полиция или шерифа на Кук Каунти. Но детектив Хенели отказва да коментира как точно си сътрудничат с федералните власти. Казва обаче, че тези престъпления обикновено се извършват от групи. "Повечето от тези финансови престъпления се правят от групи. Отделни индивиди нямат опита да направят нещо такова сами. И ако го опитат, обикновено ги залавяме", казва детективът, който има дълъг стаж в борбата с финансовите престъпления.
Въпреки това детектив Хенели казва, че тези престъпления не са само сред българската общност и те не влияят на доброто име, което имаме сред инстутициите тук. "Няма такова нещо - точене на карти, значи са българи. Никога не е било така.Българите са трудолюбиви хора, които идват тук и опитват да си уредят живота."
Как да се предпазим? Детектив Джеймс Хенели има няколко съвета как да се предпазим от скиминг. Първо, когато отидете до банкомат, пробвайте с ръка дали слотът за картата е стабилен - ако върху него има скимиращо устройство, то ще падне, защото се държи само с няколко лепенки. Винаги закривайте с ръката си или с нещо друго, когато въвеждате пин номера си. И не на последно място - проверявайте редовно банковите си извлечения за трансакции, които може да не са ваши. |