Българка бе измамена с обява за работа в интернет. Схемата включва наемане, а след това заплащане с фалшив чек, който няма покритие. Цвете Тюлева видяла обява за личен асистент в Craigslist и си подала документите. „Реших да кандидатствам за позицията личен асистент на професор Берковиц. Звучеше много добре. Беше описана детайлно", разказва Цвете. Въпросният професор Берковиц я одобрява веднага, и то без никакво интервю. Българката получава само SMS, в който пише, че вече е назначена и ще получи допълнителна информация за първата си задача.
Но вместо задача Цвете получава чек за $3,849.99. „Честно казано, разбрах, че е измама, едва когато получих чек за такава голяма сума", допълва Цвете. Когато се обажда на г-н Берковиц, той й казва да депозира чека в сметката си и след това да направи дарение. Чекът обаче не е от името на Берковиц, а от застрахователната компания „ISBA Mutial Insurance Company" с офис в даунтаун Чикаго. Оттам отговарят, че нямат служител с името Майкъл Берковиц. Той обаче твърди обратното и казва, че това е една от неговите компании.
Според киберексперта Ник Перкоко има много варианти на тази схема, но накрая всички завършват по един и същи начин - с кражба. „Те [измамниците] предполагат, че човекът, който депозира чека, има, да речем, $5,000 в сметката си и ще направи превода. Отнема няколко дни за изчистването на чека и получаването на парите. Но преди това те вече са направили превода. До 24 часа парите вече са извадени от сметката и когато дойде време за депозита, той е отхвърлен. Така хората остават без $5,000", обяснява Ник Перкоко.
Когато Цвете отива в банката, от която е издаден чекът, за да го осребри, служителите обясняват, че е истински, акаунтът и фирмата, посочени в него, съществуват, но няма покритие. Или - може да се депозира, но не и да се обърне в брой. Ако Цвете го беше депозирала в сметката си обаче, щеше да разбере, че е измамена, едва няколко дни по-късно.
Експертите съветват да не правите никакви парични преводи при получен чек, ако не познавате подателя му и особено ако никога не сте го виждали. Можете да докладвате за измамата в полицията, но шансовете да си върнете парите обратно, ако вече сте се минали да извършите превод, са малки. Най-добрият начин да се предпазите от неприятни изненади е просто да не се доверявате.